Policie zahájila trestní stíhání sedmnáctiletého chlapce a o rok mladší dívky za červencové posprejování Karlova mostu. Oba mladiství se ke skutku přiznali. Obviněni jsou z poškození cizí věci. Uvedl to šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10 Richard Houdek.
Policie zahájila stíhání chlapce a dívky za posprejování Karlova mostu
Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na Karlově mostě objevily 9. července. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp. Způsobenou škodu tehdy policisté předběžně odhadli na sto tisíc korun. Pravděpodobné pachatele dohledali na záběrech z kamer, které zveřejnili den po činu. Sprejer se tentýž den přišel přiznat.
Grafitti z nejstaršího pražského mostu odstranil restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Vandalské projevy sprejerů předtím řešil už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší.
Dospělému pachateli by za posprejování památky hrozilo šest měsíců až tři roky vězení. U mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu.
Častý terč vandalů
Trestný čin spáchaný mladistvým se nazývá provinění. Mladistvému, který se proviní, lze uložit takzvané výchovné, ochranné nebo trestní opatření. Mezi výchovná opatření patří například dohled probačního úředníka či absolvování probačního programu. Ochranným opatřením je třeba zabrání věci. Z trestních opatření připadají v úvahu například obecně prospěšné práce, peněžité opatření a v nejzávažnějších případech i trest vězení, který lze podmíněně odložit.
Karlův most poničili vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z mostních pilířů. Cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.