Policie odložila trestní stíhání bývalého federálního ministra vnitra Františka Kincla, které se týká střelby pohraničníků na československých hranicích, oznámil právní zástupce poškozených Lubomír Müller. Doplnil, že policisté vyšli ze znaleckého posudku, podle nějž Kincl trpí duševní poruchou a není schopný chápat smysl úkonů trestního řízení. Rozhodnutí není pravomocné.
Policie odložila kvůli duševní chorobě stíhání federálního exministra Kincla
Kincl ve čtvrtek oslaví 82. narozeniny. Posudek jeho duševního stavu vypracovala Psychiatrická nemocnice Bohnice. Proti usnesení o odložení stíhání si mohou poškození podat stížnost.
Funkci federálního ministra vnitra zastával Kincl od října 1988 do prosince 1989. Policie spatřovala trestný čin zneužití pravomoci v tom, že politik nepřijal žádné konkrétní opatření k tomu, aby zabránil příslušníkům Pohraniční stráže použít střelnou zbraň proti lidem, kteří se pokoušeli překročit hranice a zároveň pohraničníky nijak neohrožovali.
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zmínil mimo jiné případ dvou občanů NDR Kerstin Traurweinové, rozené Hahnové, a Ullricha Traurweina. V roce 1988 je pohraničníci zranili a vypálili na ně nejméně 221 střel.
Obviněni byli i další prominenti režimu
Trestní oznámení kvůli úmrtím na hranicích podala Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Policie pak obvinila některé bývalé představitele režimu – konkrétně bývalého předsedu vlády Lubomíra Štrougala, dalšího někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara a bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka. Úřad stíhal také někdejšího generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše, který ale zemřel.
U Štrougala a Fojtíka dospěli znalci rovněž k závěru, že nejsou schopni chápat obsah a smysl úkonů trestního řízení. Poškození si kvůli zastavení stíhání obou mužů podali stížnost k Ústavnímu soudu.