Policisté v loňském roce zadrželi při tranzitní migraci 4742 lidí, což oproti předchozímu roku představuje pokles o více než sedmnáct tisíc lidí, uvedl v pondělí policejní prezident Martin Vondrášek. Číslo je však o zhruba 3400 lidí vyšší než v roce 2021, který předcházel velké migrační vlně. Kontroly na hranici se Slovenskem podle policejního prezidenta výrazně přispěly k tomu, že se loni v Česku pohybovalo méně nelegálních migrantů.
Policie loni zadržela při tranzitní migraci méně lidí než v roce 2022. Běženci míří nejčastěji do Saska
„Je patrný významný meziroční pokles. Omezili jsme na svobodě méně než čtvrtinu cizinců oproti roku 2022,“ prohlásil Vondrášek. Zhruba devadesát procent běženců podle něj míří z Česka do německého Saska. Ředitel cizinecké policie Aleš Benedikt podotkl, že nejfrekventovanější migrační trasa začíná v Jihomoravském kraji a vede skrze republiku na hranice se Saskem.
Česko zavedlo loni v říjnu, stejně jako o rok dříve, kvůli zvyšujícímu se počtu běženců kontroly na hranicích se Slovenskem, které trvají doposud. Naposledy je vláda prodloužila počátkem ledna a mají trvat do 2. února. Namátkové kontroly mají zabránit tranzitní migraci přes Česko do dalších zemí Evropské unie. Policisté podle Vondráška dělají prověrky po celé délce česko-slovenské hranice, hlídají tak 251 kilometrů území. Na směnu je nyní nasazeno osmaosmdesát příslušníků.
Právě na slovenských hranicích policisté od začátku kontrol prověřili téměř 670 tisíc lidí v 338 tisících dopravních prostředcích. V celkem 1127 případech nevpustili cizince do Česka, pronesl Vondrášek. Kontroly podle něj nepochybně přispěly k tomu, že se přes Česko loni pohybovalo méně nelegálních migrantů. Benedikt označil hraniční kontroly za nejúčinnější opatření proti nelegální migraci.
Česko by nemělo kontroly ukončit na začátku února, řekl Major
Poslanec a člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Martin Major (ODS) uvedl, že velkou pomocí v boji proti nelegální migraci je lepší spolupráce mezi srbskými a maďarskými pohraničníky, situaci napomáhají také hraniční kontroly mezi Slovenskem a dalšími zeměmi. „Je potřeba říct, že nápor uprchlíků příchozích do Česka po západobalkánské trase za minulý rok klesl, v porovnání s předchozím rokem o 31 procent,“ podotkl Major.
Doplnil, že Česko by nemělo hraniční kontroly ukončit na začátku února, jelikož je třeba, aby i nadále spolupracovalo s ostatními zeměmi. „Každé opatření má výrazný vliv na migrační trasy. Pokud bychom přestali kontrolovat hranice, největší nápor migrantů by byl prostřednictvím České republiky, což je určitě špatně,“ dodal.
Policie loni obvinila 388 převaděčů
Benedikt novinářům rovněž řekl, že kriminalisté začali během loňského roku stíhat 388 lidí, kteří přes Česko nelegálně převáželi migranty. V roce 2022 to bylo o 140 méně. Nejvíce převaděčů je podle něj z Ukrajiny, následují Češi, Syřané, Uzbekové, Gruzínci a Němci.
Převaděči čelí obvinění z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Zatímco z Ukrajiny jich pochází 140, z Česka jich je 56. Převáželi většinou Syřany, doplnil Vondrášek. Nejvíce převaděčů zadrželi policisté v Jihomoravském kraji. „Já v tom vidím zlepšení práce cizinecké policie a krajských ředitelství na hlavní trase přes Jihomoravský a Ústecký kraj,“ popsal Vondrášek. Podle něj se zlepšuje také mezinárodní policejní spolupráce.
Převaděči vozí běžence nejvíce v osobních autech a dodávkách. „Zvýšila se míra agresivního chování ze strany převaděčů,“ uvedl Benedikt. Převaděči podle něj riskují život a zdraví běženců i policistů. Podle ředitele cizinecké policie například ujíždějí z kontrol nebo od dopravních nehod, které způsobili svojí nebezpečnou jízdou. Ve vozidlech také často převážejí více migrantů, než má auto kapacitu.
Třeba v Ústeckém kraji se tak stala dopravní nehoda na dálnici D8 ve směru do Německa. Havárii zavinil řidič dodávky, který neuposlechl pokyn k zastavení auta. Vyjel z dálnice, zpomalil a z jedoucího vozu vyskočil. Auto následně sjelo do potoka. Bylo v něm osm dospělých migrantů a dvanáct dětí.