Policie chtěla stíhat špionku v kauze Vrbětice. Žalobce případ odložil

Státní zástupce odložil stíhání Eleny Šapošnikové v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté ze špionáže, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil. Malůš to ČT napsal s tím, že žena se nedopustila trestného činu. Manželé Šapošnikovi podle policie zajistili doklady k návštěvě skladů dvěma agentům ruské vojenské rozvědky GRU, kteří výbuchy způsobili. Šapošnikovi zapojení do explozí opakovaně odmítli.

„Usnesením policejního orgánu NCOZ bylo zahájeno trestní stíhání E. Š. pro trestný čin vyzvědačství. Toto usnesení však bylo usnesením státního zástupce zrušeno a současně bylo státním zástupcem rozhodnuto o odložení dané věci z důvodu, že ve věci nejde o podezření ze spáchání výše popsaného trestného činu. Dané trestní řízení tedy bylo skončeno,“ uvedl pro ČT žalobce Martin Malůš.

Policisté začali manžele Nikolaje a Elenu Šapošnikovy kvůli podezření na vyzvědačství prověřovat před dvěma lety. Jejich roli zmiňují v usnesení, kterým v dubnu odložili hlavní větev kauzy. Výbuchy ve Vrběticích, při kterých v roce 2014 zemřeli dva lidé, podle kriminalistů uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Protože se ale oba pohybují v Rusku, které odmítlo spolupracovat, policie je nemohla obvinit.

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se domnívají, že agentům musel pomoct někdo z okolí firmy Imex Group, která měla sklady pronajaté. Ukazují zejména na Nikolaje Šapošnikova, někdejšího sovětského vojáka a také bývalého zaměstnance společnosti, který letos v únoru zemřel. Společně s manželkou Elenou byli podle policie v kontaktu s generálem GRU Andrejem Averjanovem, jehož jednotka výbuchy údajně provedla.

Šapošniková zapojení do výbuchů odmítla

Šapošnikov komunikaci s ruskými tajnými službami v rozhovoru pro Reportéry ČT z roku 2021 odmítl, policisté ji ale v usnesení o odložení podrobně dokumentují. Šapošnikovi se necelé dva týdny před prvním výbuchem potkali v Lisabonu s Averjanovem, z jehož údajného e-mailu pak spolumajiteli Imexu Petru Bernatíkovi přišly fotokopie falešných pasů ruských rozvědčíků. Zpráva přišla krátce poté, co se Bernatík setkal se Šapošnikovem.

Schůzka v Lisabonu není jediným kontaktem manželů Šapošnikových s generálem Averjanovem. Elena Šapošniková mu podle policie dlouhodobě posílala informace o zbrojních obchodech, o kterých se dozvěděl její manžel. „Z komunikace vyplývá, že byli řízeni generálem Averjanovem, jednali podle jeho pokynů, případně čekali na ‚pokyny z Moskvy‘,“ stojí v policejním usnesení, které má ČT k dispozici.

Manželé Šapošnikovi, kteří oba získali české občanství, schůzku s Averjanovem nejdříve popřeli. Poté sice kontakty připustili, odmítli ale podíl na vrbětických výbuších. Šapošnikovou, která bydlí v Řecku, nedávno znovu vypátrali Reportéři ČT. „Ne, já jsem normální člověk, který věří v Boha. Já bych do toho v životě nešla,“ uvedla žena na otázku, zda byla do výbuchů zapojena.

Šapošniková se podle policistů mohla dopustit trestného činu vyzvědačství, stíhána byla podle přísnější právní kvalifikace. V případě odsouzení jí hrozilo osm až patnáct let vězení. Státní zástupce ale její stíhání zrušil a sám případ odložil. Takový postup mu umožňuje trestní řád. Policie nicméně stále pátrá po generálu Averjanovi, je podle ní nebezpečný.

Ke dvěma výbuchům skladů v muničním areálu ve Vrběticích došlo v říjnu a prosinci 2014. Při prvním zemřeli dva zaměstnanci firmy Imex Group, celkem byla způsobena škoda přes miliardu korun. Zjištění vyšetřovatelů o zapojení agentů ruských tajných služeb vyvolalo v roce 2021 diplomatickou roztržku s Ruskem. Česko i Rusko si vzájemně vyhostily desítky pracovníků ambasád.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 5 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 6 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 6 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...