Policie chtěla stíhat špionku v kauze Vrbětice. Žalobce případ odložil

Státní zástupce odložil stíhání Eleny Šapošnikové v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté ze špionáže, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil. Malůš to ČT napsal s tím, že žena se nedopustila trestného činu. Manželé Šapošnikovi podle policie zajistili doklady k návštěvě skladů dvěma agentům ruské vojenské rozvědky GRU, kteří výbuchy způsobili. Šapošnikovi zapojení do explozí opakovaně odmítli.

„Usnesením policejního orgánu NCOZ bylo zahájeno trestní stíhání E. Š. pro trestný čin vyzvědačství. Toto usnesení však bylo usnesením státního zástupce zrušeno a současně bylo státním zástupcem rozhodnuto o odložení dané věci z důvodu, že ve věci nejde o podezření ze spáchání výše popsaného trestného činu. Dané trestní řízení tedy bylo skončeno,“ uvedl pro ČT žalobce Martin Malůš.

Policisté začali manžele Nikolaje a Elenu Šapošnikovy kvůli podezření na vyzvědačství prověřovat před dvěma lety. Jejich roli zmiňují v usnesení, kterým v dubnu odložili hlavní větev kauzy. Výbuchy ve Vrběticích, při kterých v roce 2014 zemřeli dva lidé, podle kriminalistů uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Protože se ale oba pohybují v Rusku, které odmítlo spolupracovat, policie je nemohla obvinit.

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se domnívají, že agentům musel pomoct někdo z okolí firmy Imex Group, která měla sklady pronajaté. Ukazují zejména na Nikolaje Šapošnikova, někdejšího sovětského vojáka a také bývalého zaměstnance společnosti, který letos v únoru zemřel. Společně s manželkou Elenou byli podle policie v kontaktu s generálem GRU Andrejem Averjanovem, jehož jednotka výbuchy údajně provedla.

Šapošniková zapojení do výbuchů odmítla

Šapošnikov komunikaci s ruskými tajnými službami v rozhovoru pro Reportéry ČT z roku 2021 odmítl, policisté ji ale v usnesení o odložení podrobně dokumentují. Šapošnikovi se necelé dva týdny před prvním výbuchem potkali v Lisabonu s Averjanovem, z jehož údajného e-mailu pak spolumajiteli Imexu Petru Bernatíkovi přišly fotokopie falešných pasů ruských rozvědčíků. Zpráva přišla krátce poté, co se Bernatík setkal se Šapošnikovem.

Schůzka v Lisabonu není jediným kontaktem manželů Šapošnikových s generálem Averjanovem. Elena Šapošniková mu podle policie dlouhodobě posílala informace o zbrojních obchodech, o kterých se dozvěděl její manžel. „Z komunikace vyplývá, že byli řízeni generálem Averjanovem, jednali podle jeho pokynů, případně čekali na ‚pokyny z Moskvy‘,“ stojí v policejním usnesení, které má ČT k dispozici.

Manželé Šapošnikovi, kteří oba získali české občanství, schůzku s Averjanovem nejdříve popřeli. Poté sice kontakty připustili, odmítli ale podíl na vrbětických výbuších. Šapošnikovou, která bydlí v Řecku, nedávno znovu vypátrali Reportéři ČT. „Ne, já jsem normální člověk, který věří v Boha. Já bych do toho v životě nešla,“ uvedla žena na otázku, zda byla do výbuchů zapojena.

Šapošniková se podle policistů mohla dopustit trestného činu vyzvědačství, stíhána byla podle přísnější právní kvalifikace. V případě odsouzení jí hrozilo osm až patnáct let vězení. Státní zástupce ale její stíhání zrušil a sám případ odložil. Takový postup mu umožňuje trestní řád. Policie nicméně stále pátrá po generálu Averjanovi, je podle ní nebezpečný.

Ke dvěma výbuchům skladů v muničním areálu ve Vrběticích došlo v říjnu a prosinci 2014. Při prvním zemřeli dva zaměstnanci firmy Imex Group, celkem byla způsobena škoda přes miliardu korun. Zjištění vyšetřovatelů o zapojení agentů ruských tajných služeb vyvolalo v roce 2021 diplomatickou roztržku s Ruskem. Česko i Rusko si vzájemně vyhostily desítky pracovníků ambasád.