Platí nový stavební zákon, skončit má obíhání úřadů

5 minut
Události: Nový stavební zákon
Zdroj: ČT24

Od pondělí začíná v plném znění platit nový stavební zákon. Zavádí mimo jiné digitalizaci stavebního řízení. Skončit by tak mělo obíhání více úřadů kvůli získání povolení. Mezi vedoucími dotčených úřadů ale zatím převládají spíš obavy – práci v nové aplikaci si předem nevyzkoušeli. V přechodném období navíc budou zpracovávat i dobíhající žádosti podle starého systému.

„Přechod nebude jednoduchý, věcí se změní spousta. My jsme se snažili, snažíme a i po 1. 7. v tom budeme pokračovat, tak aby přechod byl co nejhladší. Zpřístupnili jsme některé nástroje, všechna data v nich bohužel kvůli české legislativě v tuto chvíli úředníci vidět nemohou,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Do portálu stavebníka se lidé mohou dostat od pondělí. Přihlášení je stejné jako do internetového bankovnictví nebo datové schránky. Podat žádost by mělo být snazší než dosud, elektronickou cestou by to měl zvládnout i laik.

„Je to v podstatě vyplňování formuláře, který se vás sám ptá, říká vám, co máte udělat. V podstatě vás trochu navádí,“ přiblížil advokát společnosti Rödl & Partner Martin Švéda. Podle něj u běžných řízení lidé ušetří peníze za odborníky, kteří by je zastupovali. S platností nového legislativy ovšem dojde ke zvýšení poplatků za stavební povolení.

V digitálním systému lidé budou moci sledovat nejen stav vlastních žádostí, ale třeba také vývoj řízení sousedovy stavby. Úřady budou muset podle nového zákona vydat povolení záměru u jednoduchých staveb do třiceti dnů od podání žádosti, u ostatních do šedesáti dnů. Lhůtu si budou smět prodloužit o šedesát dnů.

Stará i nová pravidla a obavy

„Pro stavebníky je nový stavební zákon přínosem, on spoustu věcí přenáší právě na ty stavební úřady. Takže si myslím, že hladký přechod bude záležet na tom, jak to odborně a personálně stavební úřady zvládnou,“ míní Martin Protiva, obchodní ředitel společnosti Ekonomické stavby.

Pracovníci úřadu ve středočeských Milovicích očekávají náročné období. Přestože absolvovali školení, prakticky si nový systém před jeho ostrým spuštěním vyzkoušet nemohli.

„Mám velké obavy – ty nesdílím jenom já, ale i další pracovníci stavebního úřadu –, že systém pravděpodobně může zkolabovat,“ sdělil před jeho startem starosta Milovic Milan Pour (ANO) a dodal, že se obává prodloužení stavebního řízení o několik měsíců.

Úředníci budou muset obsluhovat zároveň nový i starý systém. Rozpracované žádosti budou vyřizovat podle dřívějších pravidel. Podatelny a přepážky stavebních úřadů napříč republikou v posledních týdnech čelily náporu žádostí. Mnoho lidí je chtělo podat a řešit ještě podle starých pravidel.

„Projektanti dávali najevo, že budou chtít dokončit své žádosti ještě podle starého zákona, aby měli jistotu, že vědí, jak se s nimi bude nakládat. Počítám, že budeme muset ty žádosti zpracovávat delší dobu,“ přiblížil tajemník Úřadu městské části Praha 6 Jan Holický.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 34 mminutami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 1 hhodinou

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 1 hhodinou

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 8 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 10 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 11 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...