Otevřely salony krásy či muzea, do lavic se vrátily další děti

V Česku se od pondělí opět otevřela kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly dosud zavřené kvůli epidemii. V Praze a šesti krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc od nového týdne vrátili do lavic žáci druhého stupně základních škol, zatím rotačně. Otevřely se tam také galerie a muzea. Ze tří na sedm stoupl počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti, nejenom předškoláci.

Provozovny kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetických nebo masážních salonů mohou od pondělí poskytovat své služby za přísných opatření. Obsluha může v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry.

Lidé, kteří chtějí služeb využít, se mohou prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test platí sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě je možné využít 72 hodin. Možné je použít i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy. 

Povoleno je zároveň podrobit samotestu zákazníka přímo v provozovně, podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by to ale mělo být spíše výjimečné řešení. Takový test navíc platí jen na daném místě. Není tak možné nechat se otestovat v kadeřnictví a stejný test posléze uplatnit ještě například na kosmetice.

Nově také mohou jezdit samoplátci do lázní. Kúru ale mohou absolvovat pouze lidé, kteří mají za sebou covid-19. Otevřít mohou v krajích s nejlepším vývojem epidemie i muzea a památky. Přístupný je po více než půlroce i areál Pražského hradu.

V sedmi krajích začala rotační výuka

Od nového týdne se do tříd mohli vrátit žáci druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnáziích v sedmi regionech, a to Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Začala rotační výuka, to znamená, že týden se budou učit ve škole, týden z domova.

Podle statistik ministerstva školství by se rotační výuka na druhém stupni měla týkat 192 878 dětí. V pondělí do školy měla přijít asi polovina z nich. Rotační výuka se týká i dvou nejnižších ročníků ve 28 šestiletých gymnáziích a čtyř nižších ročníků ve 130 osmiletých gymnáziích.

Ze základních škol, kam přišlo nejvíce žáků od začátku kalendářního roku, nepřišly žádné stížnosti. „Můj pocit je ten, že návrat dětí do škol mohl přijít mnohem dřív a trochu jiným způsobem, protože ta rotační výuka není úplně ideální. Ale aspoň díky za to, protože to bylo opravdu dlouhé, a cítíme to i na těch dětech. I když jsme se oproti jaru o dost zlepšili, prezenční výuka je úplně o něčem jiném,“ řekl ředitel sokolovské základní školy Vladimír Vlček.

I na druhém stupni se ale musí žáci po příchodu do školy testovat, a to dvakrát týdně. Přestože na prvním stupni nově postačí jeden test žáka za týden, stále to znamená, že je pro školy organizace testování složitější. V pondělí musel testy podstoupit zhruba dvojnásobek žáků než v minulých týdnech. „Zdvojili jsme počty vyučujících, kteří s testy pomáhají. Manipulace s Malým chemikem, jak tomu přezdíváme, není úplně jednoduchá. Na druhém stupni máme 130 žáků, na prvním 125 žáků,“ uvedla ředitelka pardubické základní školy Josefa Ressla Světlana Divecká.

Někteří ředitelé se obávají, že jim testy dojdou dříve, než stát dodá další – navzdory ujištění ministra školství Roberta Plagy (za ANO), že jich je dost. Problém je i v tom, že testy potřebuje ještě více dětí, než kolik přichází na výuku do tříd. „My jsme ještě testovali děti, které byly na konzultacích, a děti, které šly z deváté třídy na přijímací zkoušky,“ upozornila ředitelka pražské ZŠ Jana Masaryka Iva Vlášková.

Podle ní škola proto po poradě se zřizovatelem už objednala testy od firmy, která jí dodává také třeba hygienické potřeby. „Objednali jsme takové množství, aby to stačilo zhruba na 14 dní, snad pak už něco přijde od státu,“ dodala.

Některé školy začínají připravovat také adaptační pobyty, aby si na sebe děti po měsících strávených doma opět zvykly. Například sokolovská radnice rozdělí školám na takové pobyty 7,5 milionu korun. „Děti se téměř rok neviděly, rok nebyly ve škole. Chybí jim kolektiv a různé aktivity, a tak velice strádají. Proto jsme se rozhodli, že pošleme naše děti na školu v přírodě, a to v měsíci září a říjnu,“ řekla starostka Renata Oulehlová (ANO).

Část mateřinek se otevřela naplno

V některých částech Česka se od začátku týdne rozšiřuje provoz mateřských škol, do kterých mohly nastoupit všechny děti. Už předchozí týden se naplno otevřely školky v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. V pondělí se k nim přidala také zařízení ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Ve zbytku republiky budou školky ještě týden otevřené jen pro předškoláky a děti zdravotníků.

Celkem je v evidenci mateřských škol v Česku 357 598 dětí. Do školek ve čtyřech krajích, kde se mateřinky od pondělí zcela otevřely, chodí 126 634 dětí.

Události: Vláda postupně mírní protiepidemická opatření (zdroj: ČT24)

Opatření uvolnila i brněnská Masarykova univerzita. Zmírnila je z červeného na žlutý stupeň, což znamená, že její budovy zůstávají uzavřené pro širokou veřejnost, ale zaměstnanci i studenti do nich mohou. Nicméně výuka zůstává v souladu s vládními nařízeními převážně v on-line podobě, informovala univerzita.

V pondělí se v Praze a šesti krajích po delší době otevřela také muzea, galerie a památky. Návštěva je možná za dodržování striktních hygienických pravidel. Návštěvníci například musí dodržovat rozestupy a používat respirátory. Povoleny nejsou skupinové prohlídky.

Všechny obchody a služby v Česku budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla ve čtvrtek vláda. Ve stejný den se mají otevřít zbývající mateřské školy a rotační výuka starších žáků by měla začít i ve zbytku země. Ministerstvo zdravotnictví si ale vymínilo výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila.