Onkologičtí pacienti často nevědí, jak najít lékaře. Pomoci má průzkum

3 minuty
Události: Dostupnost péče o onkologické pacienty
Zdroj: ČT24

Onkologičtí pacienti často na počátku léčby tápou. Nevědí, co přesně mají dělat a jaké lékaře vyhledat, což jim komplikuje cestu k uzdravení. Ke zlepšení chce přispět průzkum pacientské organizace Hlas onkologických pacientů.

Největší problémy jsou podle pacientské organizace v situaci, kdy si pacienti svou cestu za diagnózou a léčbou musí zorganizovat sami. „Pacient musí obvolat v průměru až čtyři specialisty, aby se k nějakému dostal, a to se ta cesta prodlužuje a klikatí,“ uvedla předsedkyně výboru Hlasu onkologických pacientů Petra Adámková.

Zatímco když je lékař hned objedná k dalšímu vyšetření u specialisty nebo jim aspoň doporučí vhodné pracoviště, kam se dále obrátit, projde nemocný systémem rychleji.

„Pacient obdrží diagnózu a najednou se může ocitnout ve vzduchoprázdnu. A my potřebujeme, aby okamžitě postoupil do další úrovně, kde se o něj někdo postará, nasměruje ho k multidisciplinárnímu týmu,“ podotýká přednostka Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petra Tesařová.

Průzkum poukázal také na regionální rozdíly v dostupnosti péče. Dvacet procent účastníků ankety dojíždí k onkologovi přes padesát kilometrů.

Průzkum o dostupnosti péče (Hlas onkologických pacientů)
Zdroj: ČT24/Hlas onkologických pacientů

Lékařům pacienti ne vždy rozumí, pomáhají organizace

Až třetina nemocných v dotazníku uvedla, že měla problém porozumět tomu, co jim ošetřující lékař říká. „S rostoucím stresem se pro onkologické pacienty stává čím dál náročnějším porozumět tomu, co si při vyšetřeních vyslechnou. Je proto důležité, aby si mohli následně dohledat dostatek relevantních informací,“ upozornila Adámková.

Organizace pomáhá on-line rozcestníkem Cesty pacienta, kde lze získat kontakty, informace o nemoci a léčbě. Vzniknout by měly brzy i regionální verze. Konkrétně pacientkám, které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu, pomáhá třeba také aliance Bellis. „Pro nás je důležité zmapovat ideální cestu a zjistit místa, kde to úplně nefunguje,“ říká manažerka projektu Nikol Pazderová.

V dotazníku Hlasu onkologických pacientů odpovídalo 900 lidí, kteří se v posledních pěti letech léčili s rakovinou. Čtvrtina nemocných přišla na svůj nádor v důsledku preventivní prohlídky či screeningu. U 28 procent se odhalil po samovyšetření.

  • Ženy jsou u gynekologa sledované kvůli rakovině děložního hrdla, od 45 let si mohou nechat vyšetřit prsa speciálním přístrojem – mamografem.
  • Muži ve věku 50 až 69 let mohou od roku 2024 absolvovat test z krve, který ukáže riziko vzniku rakoviny prostaty.
  • Obě pohlaví by pak měla podstoupit testy na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Padesátníci a starší mohou absolvovat test na krvácení do stolice, případně jednou za deset let vyšetření střev při kolonoskopii.
  • Současní a bývalí kuřáci mají možnost odhalit včas rakovinu plic, lékař je může poslat na vyšetření počítačovým tomografem.

Další dotazník mapuje samotnou léčbu

Organizace už spustila druhou fázi dotazníku, jehož prostřednictvím chce podrobně zmapovat, jak rychle lidé prošli léčbou. „O to už se můžeme opřít při centralizaci nebo vytváření návrhu struktury onkologické péče v Česku, což nejsou jen centra, ale i regionální pracoviště, třeba i praktičtí lékaři,“ dodává ředitelka odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová.

Dotazníkové šetření poskytne informaci o skutečném fungování systému. „Odborníci mají často jinou představu o tom, jak v reálném životě proces léčení probíhá,“ připouští ředitel Kanceláře zdravotního pojištění Ladislav Švec. Usnadnit lidem průchod léčbou by měly pacientské rady, ty vznikají na onkologických klinikách. Zastoupeni jsou v nich lidé, kteří mají s pracovištěm osobní zkušenost.

Podobně se řešila i léčba roztroušená sklerózy, cévní mozkové příhody nebo vzácných onemocnění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 50 mminutami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 4 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 11 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 11 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 12 hhodinami
Načítání...