Odvolací soud potvrdil osvobození Roberta Tempela. Obžaloba ho vinila ze dvou vražd

Pražský vrchní soud ve čtvrtek pravomocně osvobodil Roberta Tempela viněného z dvojnásobné vraždy spáchané v roce 2001 na Sokolovsku. Odvolací senát potvrdil rozsudek plzeňského soudu z roku 2007 a zamítl odvolání státní zástupkyně. Odsuzující verdikty, které následně poslaly muže na doživotí do vězení, zrušil letos v červenci Ústavní soud. Tempel vinu roky odmítá.

Muž ale nadále zůstává ve vězení, kde strávil již zhruba dvacet let. Po zrušení výkonu doživotního trestu letos v srpnu ho soudy nepropustily na svobodu proto, že si podle nich musí odpykat zbytek předchozího trestu za loupeže. Podle Tempelových advokátů je však muž ve věznici nezákonně, trest byl podle nich již promlčen nebo vykonán. Obrátili se proto opět na Ústavní soud, který podle právního zástupce Jakuba Kříže rozhodne ve věci příští úterý.

 „Naše rozhodnutí bylo značně ovlivněno tím, že jsme museli přihlédnout k rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a následně Ústavního soudu,“ prohlásil předseda senátu Robert Fremr. Podle těchto verdiktů pražský vrchní soud opakovaně pochybil, když zprošťující rozsudky Krajského soudu v Plzni rušil. Naopak se kladně vyslovil k postupu prvoinstančního soudu.

„Tím byla naše přezkumná možnost značně determinována,“ uvedl Fremr. Odvolací senát podle něj nejprve zvažoval , že znovu vyslechne klíčového svědka, který tvrdil, že se Tempel vražd dopustil. Muž však v listopadu 2014 zemřel.

Krajský soud, který dříve zhodnotil výpovědi obou mužů, již byli oba na místě a shodně tvrdili, že dvojici zabil ten druhý, nedokázal na základě důkazů jednoznačně Templovu vinu prokázat. Podle Fremra pak bylo na místě, aby odvolací soud jeho hodnocení respektoval.

Dostat se z vězení

„Doživotí jsem si již odseděl,“ reagoval Tempel. Podle své výpovědi před soudem by již v této době mohl požádat o podmíněné propuštění z vězení. Muž zopakoval, že se cítí nevinen.

„Cesta ke spravedlnosti je dlouhá, trvala 14 let. Ale přesto je ten výrok pro mě povzbuzením a podle mě je spravedlivý,“ řekl po skončení jednání druhý z Tempelových advokátů Jaroslav Ortman. Nyní se budou právníci soustředit na to, aby dostali muže z vězení. Předpokládají, že Ústavní soud vyhoví příští týden jejich stížnosti.

Poté se kvůli nezákonnému pobytu ve vězení obrátí na stát s nárokem na odškodnění. Podle Ortmana budou požadovat náhradu nejen za to, že byl muž roky nelegálně za mřížemi, ale i proto, že vykonával doživotní trest, který má mnohem přísnější podmínky. „A musím říct, že velkou část strávil na samotce,“ dodal.

Dlouholeté soudy

Vrchní soud se případem zabýval již pošesté. Čtyřikrát zrušil verdikt Krajského soudu v Plzni, který muže pokaždé zprostil obžaloby. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co odvolací senát přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze. Muž se proti rozsudku bránil u Nejvyššího i Ústavního soudu, ale neuspěl.

Loni v létě Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konstatoval, že Česká republika porušila Tempelova práva a upřela mu právo na spravedlivý proces. Proces také podle evropského soudu nebyl dokončen v přiměřené lhůtě. Český Ústavní soud následně revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí a případ vrátil odvolacímu soudu.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Obžaloba tvrdila, že Tempel tam předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit, a následně muže zastřelil. Podle obžaloby zasáhl i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu. Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci. Doživotí dostal Tempel jako souhrnný trest za vraždy a za dvě předchozí loupeže.

Načítání...