Hlavní odborové organizace České televize (ČT) vstoupily do časově neomezené stávkové pohotovosti. Důvodem jsou úsporná opatření vyhlášená generálním ředitelem Petrem Dvořákem. Zahrnují mimo jiné ještě letos propuštění padesáti zaměstnanců nebo oddálení rekonstrukce ostravského televizního studia. Ve společném prohlášení to uvedly Nezávislá odborová organizace (NOO) České televize Praha, NOSP ČT Ostrava, OO ČT TS Brno. Odboráři očekávají, že se k nim připojí i Odborový svaz pracovníků hromadných sdělovacích prostředků OS Media.
Odboráři ČT vstoupili kvůli oznámeným úsporám do stávkové pohotovosti
Odbory si podle prohlášení uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Problémy s financováním mají ČT i Český rozhlas kvůli poklesu reálné hodnoty koncesionářského poplatku, který je hlavním zdrojem příjmů veřejnoprávních médií. Jeho výše pro ČT 135 korun měsíčně je stejná od roku 2008. Zvýšit jej mohou poslanci.
ČT podle mluvčí Karolíny Blinkové nemůže v situaci, kdy její reálné příjmy za posledních čtrnáct let klesly o 36 procent a kdy tento trend zrychluje aktuálním růstem inflace, cen a mezd, zachovat v dalších letech současný rozsah veřejné služby. „Na to, že škrty budou bez úpravy financování médií veřejné služby nevyhnutelné, upozorňovala ČT politickou reprezentaci, zaměstnance i televizní odbory v posledních letech velmi intenzivně. Takto razantní reakcí odborů jsme proto překvapeni,“ řekla.
„Odbory České televize si uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Návrhy předložené generálním ředitelem ale považují za vynucené řešení, které ve svém důsledku povede ke snížení kvality služeb poskytovaných ze zákona veřejnosti, současně k omezení rozvoje a také k prohloubení propadu mezd zaměstnanců,“ uvedli odboráři v prohlášení.
Zástupci zaměstnanců vyzvali vedení ČT i Radu ČT, aby zahájily jednání s politickou reprezentací o řešení financování televize. Zároveň chtějí i analýzu kroků v rámci úsporných opatření. Dvořák na konci května oznámil záměr během příštích dvou let ušetřit 910 milionů korun. Toho chce dosáhnout zrušením 250 pracovních míst, omezením původní tvorby, snížením počtu vysílaných sportovních přenosů nebo vypnutím kanálu ČT3.
Prvních padesát míst chce vedení ČT zrušit již v druhé polovině roku. Podle odborů jde o pozice, které jsou z hlediska činnosti ČT unikátní. Omezování televizního studia Ostrava, které je součástí regionální identity, pak ovlivní i zaměstnanost v regionu, uvedly.
Televize je podle Blinkové připravena diskutovat se zákonodárci o všech relevantních možnostech, jak financování ČT vyřešit. „Bez navýšení příjmů je ale zachování stávající šíře činnosti ČT nemožné. S odbory budeme o konkretizaci chystaných kroků jednat. Omezení činnosti ČT však musí mít odraz i v rušení pracovních míst,“ dodala.
Již minulý týden proti úsporám vystoupila Asociace českých kameramanů, která požádala Českou televizi, aby nerušila své filmové laboratoře.
V lednu Rada České televize schválila letošní rozpočet ČT s výnosy a náklady 7,17 miliardy korun, což je o 235 milionů víc, než byl loňský rozpočet. Výběr koncesionářských poplatků má letos stoupnout o třicet milionů na 5,69 miliardy korun a podnikatelská činnost vynese 901,5 milionu korun, tedy o 78,4 milionu korun více.