Mládě gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo téměř před měsícem v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno Gaia. Jméno gorilího mláděte vybrala britská bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová, která se zabývá výzkumem primátů. Vědkyně v sobotu v pražské zoo gorilu slavnostně pokřtila před stovkami návštěvníků.
Nové gorilí mládě z pražské zoo je samička. Jméno vybrala bioložka Jane Goodallová
Výběr jména má dva důvody. „Gaia znamená matka země,“ řekla Goodallová a dodala, že gorily jsou podle ní důležité pro zemi. Druhým důvodem pro výběr tohoto jména byl šimpanz jménem Gaia, kterého Goodallová se svým týmem zkoumá v Africe.
„Je to dnes poslední zvíře z rodinné linie, která sahá k vůbec první tlupě, kterou jsem v 60. letech v Tanzanii studovala a sblížila se s ní. Teď má svou jmenovkyni v Praze,“ uvedla kmotra Goodallová.
Přírodovědkyni Goodallové je devadesát let a velkou část své kariéry se věnovala studiu chování šimpanzů v přírodním parku v Tanzanii. Přednášela v mnoha zemích a navštívila i Českou republiku. „Jane je pionýrkou primatologie a její přelomový výzkum trvající déle než šedesát let nám umožnil poznat zvířata jako fascinující tvory disponující celou škálou emocí,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
„Fakt, že ve svém nabitém programu našla čas navštívit Zoo Praha, setkat se s luskouní samičkou Šiškou, prohlédnout si mládě orangutana a ještě vymyslet a udělit jméno malé gorilí samičce, je pro nás obrovskou ctí a současně tím nejlepším oceněním naší usilovné práce s ohroženými druhy, které si dokážu představit,“ dodal
Událost sdílel na sociální síti X i britský velvyslanec v Česku Matt Field. „Setkání s doktorkou Jane Goodallovou je pro mě velkou ctí,“ napsal.
Bobek už dříve uvedl, že bioložku rovněž zaujal projekt Toulavý autobus, což je naučný program pro školní děti v Kamerunu. Děti z programu vybraly jméno Mobi pro samičku narozenou v lednu.
Dražba knihy na podporu zoo
Program u pavilonu Dja v sobotu ještě před gorilím křtem zahájil hudebník Jiří Bouda, který zahrál dvě písně na africký strunný nástroj kora. Goodallová dopoledne pokřtila před veřejností také český překlad své knihy Pangolina, která má šířit povědomí o luskounech. Luskouni jsou ohroženým druhem, který se často stává obětí pytláků. Loví je pro jejich údajně léčivé šupiny a maso, které je považované za luxusní delikatesu.
Knihu Goodallová následně dala pražské zoo k dražbě a ředitel zoo Miroslav Bobek ji na místě vydražil za třicet tisíc korun, které půjdou na podporu provozu zoo stejně jako výtěžek z běžného prodeje české verze knihy.
Třicetiletá samice Kijivu přivedla potomka na svět v pátek 12. dubna. Pohlaví nově narozené gorily zoo určila na základě testu DNA z trusu mláděte. Jde o druhé gorilí mládě narozené v Praze v tomto roce. Na začátku ledna se narodila samička, jež dostala jméno Mobi. Kijivu je babičkou gorilí samice Duni, které se Mobi narodila. Jak v případě Mobi, tak i nyní u potomka samice Kijivu je otcem mláděte samec Kisumu.
Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po něm do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. Moja je matkou Duni.
Zoologická zahrada v Troji v současnosti chová gorily nížinné na dvou místech areálu. V novém pavilonu Rezervace Dja žije rodinná skupina vedená samcem Kisumuem, a to včetně nejstarší pražské gorily Kamby, která jako jediná pochází z volné přírody. V původním pavilonu ve spodní části zahrady, pojmenovaném Centrum Méfou, vytvořili samčí skupinu Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Richard už nesmí mít mláďata, protože jeho linie je v evropském chovu goril dostatečně zastoupena.