Noc důstojnosti upozornila na situaci mentálně handicapovaných

3 minuty
Události: Noc důstojnosti upozornila na situaci lidí s mentálním handicapem
Zdroj: ČT24

V Praze a v dalších čtyřech městech se konala v pořadí druhá Noc důstojnosti. Připomíná památku Doroty Šandorové, kterou před třemi lety udusil ošetřovatel v domově pro lidi s postižením. Akce má upozornit na situaci lidí s mentálním handicapem, kteří jsou podle některých organizací ohroženi špatným nastavením systému sociálních a zdravotních služeb. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by měl být zákonem stanovený termín pro ukončení transformace ústavů, ve kterých žijí lidé s mentálním postižením, na komunitní péči.

Mezi poli, schovaný v lese, stojí sociální zařízení Emin zámek. Je ukryté před okolním světem a stejně tak i 54 klientů, kteří ho nyní obývají. Jsou duševně nemocní, ale nepotřebují psychiatrickou péči. „Život už jako by zvládají a naším úkolem v zařízení je, abychom je vrátili zpátky do života,“ vysvětlil ředitel zařízení Vít Janků. Lidé tam jsou často i roky.

Jihomoravský kraj nyní chce zařízení transformovat a hlavně přemístit. „Když sem lidé přijdou, tak řeknou: Tady je tak krásně, tady ten zámek, tady se musí mít dobře a ten klid uprostřed lesa. A my jim říkáme: Tak si tady zkuste chvilku bydlet. Jestli se mají klienti vrátit do života, tak potřebují kontakt s běžnou společností,“ upozornil Janků.

Vhodné prostory už nacházejí, setkávají se ale s nevolí potenciálních sousedů. A také se stigmatizací duševně nemocných. I to je jedno z témat, na které upozorňuje akce Noc důstojnosti.

„Hrady a zámky mají být pro princezny a rytíře, v 21. století pro turisty,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí v podvečer před budovou resortu na akci Noc důstojnosti právě s odkazem na to, že v těchto budovách, často v pohraničí, které nejsou pro pobyt zdravotně znevýhodněných osob vhodné, tyto domovy pro osoby s mentálním postižením obvykle sídlí.

Většina krajů se podle něj snaží zařízení transformovat. „Chápu to, že se tak má dít daleko rychleji. Nejenom na základě motivace a finančních prostředků, ale podle mě je na zvážení to, že bychom – i v nějaké zákonné podobě – měli říct nějaký deadline, kdy se to prostě musí povést,“ řekl.

Nedostupnost péče

Shromáždění lidé však kritizovali fakt, že změny jdou pomalu a nemají praktické dopady. Na problémy upozorňují také organizace. „U nás z velké části stále žijí ve velkokapacitních zařízeních ústavního typu a ty sociální služby komunitního typu jsou velmi nedostatečné – zejména pro lidi, kteří mají těžší formu postižení,“ upozornil Petr Třešňák ze sdružení Děti úplňku.

Podle organizací nejsou sociální i návazné služby pro lidi s mentálním handicapem a jejich rodiny dostupné všem. „Jakmile se dostaneme do malých vesnic, tak dostupnost některé formy pomoci je tak strašně malá, že ti lidé zůstávají opuštěni,“ popsala ředitelka Centra pro komunitní práci střední Čechy Martina Macurová.

Jurečka problém přiznává. „Ten dluh, který tady máme od sametové revoluce, jsme plnohodnotně vůbec nevyřešili, to si řekněme na rovinu, to bude trvat celou řadu let, než se podaří zařízení transformovat,“ uvedl. Slíbil, že jeho resort podmínky pro změny a dostupnost služeb vytvoří. Některé podle něj už vznikají.

Pátý stupeň

Jurečka nicméně věří, že od roku 2025 bude možné spustit takzvaný pátý stupeň, tedy vyšší podporu pro lidi, kteří potřebují prakticky celodenní asistenci. V současné době jsou čtyři stupně příspěvku na péči, maximální je 19 200 korun měsíčně, což na dostatek hodin osobní asistence podle něj nestačí. Od 1. července by měl být podle Jurečky příspěvek novelizovaný.

V novele zákona o sociálních službách je podle něj zakotvená podpora komunitní a domácí péče, která by měla mít vždy prioritu před pobytovým zařízením. Do vytvoření pátého stupně vznikl dotační program, který má umožnit čerpat dostatečné množství hodin osobní asistence. Jurečka to chce dále podpořit speciálním zákonem, který zakotví i roli pečujících osob, zejména příbuzných. Spolu s ministerstvem zdravotnictví chce resort také umožnit, aby sociální pracovníci mohli klientům podávat léky a poskytnout drobnou ošetřovatelskou péči, což nyní není ze zákona možné.

Podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové bude vládě ke schválení do několika týdnů předložen dokument s prioritami ochrany práv a potřeb lidí s mentálním postižením. V návrhu vládních priorit je podle Laurenčíkové řešeno například téma minimalizace omezování klientů ústavů, jejich medikace, kontrola kvality poskytovaných služeb nebo podpora vzdělávání jejich pracovníků. Pojmenovat chce opatření, která mají potenciál snížit nutnost hospitalizací. „A opatření k tomu, že dlouhodobá institucionální ústavní péče nebude do budoucna alternativou k tomu, co má být zakotveno v komunitě,“ doplnila.

Zástupci pečujících rodičů nebo organizací, které s osobami s mentálním postižením pracují, Jurečkovi předali soupis kroků, jež vidí jako potřebné pro zlepšení péče. Upozornili například, že jen čtvrtina lůžek v zařízeních splňuje nároky na péči v komunitě. Například Praha má několik ústavů v pohraničí, čímž podle nich porušuje zákon o sociálních službách. Zmínili také to, že asi třicet tisíc lidí je zbaveno svéprávnosti, což se mnohdy děje preventivně a automaticky a nezohledňuje to individuální schopnosti mentálně postižených. Žádají také valorizaci příspěvku na péči nebo uznání práva na odpočinek pečujících osob a spolu s tím proplácení odlehčujících služeb státem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby trest až deset let odnětí svobody, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 9 mminutami

Tenisový svaz žaluje bývalého šéfa Kaderku o milion korun, píše Radiožurnál

Český tenisový svaz (ČTS) žaluje Iva Kaderku o více než milion korun. Radiožurnál uvedl, že bývalý šéf svazu dva roky pobíral neoprávněně navýšené odměny. Částku v konkrétní výši 1 088 979 korun po Kaderkovi požaduje vrátit Česká tenisová obchodní společnost, kterou tenisový svaz založil a vlastní. Kaderka byl prezidentem svazu od roku 1998 a vloni v červnu rezignoval po vypuknutí skandálu s podvody se státními dotacemi.
před 59 mminutami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře.
10:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 3 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 7 hhodinami

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 8 hhodinami
Načítání...