Nezůstane-li presumpce neviny, je to špatně, říká Cimického advokát

Nemohl si vybrat mezi právem a medicínou, a tak dělá obojí. Vedle taláru obléká Miroslav Kučerka i záchranářskou uniformu. Osobně se ale cítí být advokátem, protože touto prací tráví více času. Práce zdravotního záchranáře je pro něj spíše koníčkem. V současné době Kučerka před soudem zastupuje známého psychiatra Jana Cimického, který čelí obžalobě z desítek případů vydírání a čtyř znásilnění. Co ho zneklidňuje na veřejné debatě o případech sexuálního násilí? A proměňuje se posuzování takových činů? Advokát Kučerka byl hostem podcastu V hlavě.

Kauza psychiatra Jana Cimického je velmi medializovaná, ale to není důvod, proč se advokát Miroslav Kučerka tohoto případu ujal. „Ta kauza je právně velmi zajímavá, když člověk nakoukne pod pokličku, je v ní spousta velmi právně zajímavých věcí,“ říká a dodává, že nemůže onu pokličku odkrýt.

Naopak mediální zájem podle jeho slov nehrál v rozhodování žádnou roli. „Za mě je to případ jako každý jiný, on je pro média hodně vidět, ale za mě je to jeden z dalších případů, který řešíme, chceme řešit a budeme řešit dál,“ uvádí advokát obžalovaného psychiatra.

Obhajoba se připravuje na další fázi

Roli nehrálo ani uvažování o tom, jestli má obhajoba šanci na úspěch, když se objevily desítky poškozených. „My jsme začínali před dvěma roky v úplně jiném stavu. Ale ono by to nehrálo roli, ani kdybych do toho měl naskočit teď.“

V podcastu V hlavě se advokát Kučerka zamýšlí i nad tím, kdy by mohl v kauze padnout verdikt. „Máme líčení nařízeno do konce dubna, uvidíme po nějakých výsleších. Je možné, že na konci dubna nebo v květnu by mohl první stupeň rozhodnout,“ očekává. Současně ale dodává, že obhajoba se připravuje na další fázi soudního líčení.

„Určitě k tomu budeme mít nějaké – řeknu široce – připomínky, abych to nějak právně nerozváděl,“ říká advokát. „Myslím, že je to směřováno tak, abychom se to snažili dokončit do konce dubna, přelomu května. Ale nejsem to já, kdo vede proces,“ dodává.

Trestání nevinných je horší, říká advokát

Miroslav Kučerka se domnívá, že se mění nahlížení na sexuální násilí, a to i v souvislosti s touto kauzou. „Je na sexuální násilí nahlíženo s daleko větším respektem pro práva obětí,“ říká advokát.

Jedním hlasem ale dodává, že mu na společenské debatě něco trochu vadí, a sice, že je třeba si uvědomit, kdo má být chráněný víc – jestli ten, proti komu je řízení vedeno, nebo oběť. „Já bych byl nerad, aby se tou debatou povyšovala práva oběti nad právy, která má osoba, proti které se vede řízení,“ uvádí Kučerka.

Má pochybnosti o tom, jak je veřejná debata o sexuálním násilí vedena. Zneklidňuje ho předpoklad správnosti tvrzení oběti. „Pokud stojíme na zásadách, že je lepší nepotrestat vinného než potrestat nevinného, tak je potřeba šetřit práva toho, proti komu je řízení vedeno,“ zamýšlí se v obecné rovině. Je to právě obviněný, komu má být udělený trest, komu může být omezena osobní svoboda.

„V momentě, kdy začnu presumovat správnost jednoho tvrzení nad druhým a nezůstane mi presumpce neviny, tak je to špatně,“ zamýšlí se. Podle Miroslava Kučerky se mají veřejné debaty vést, ale nesmějí vyústit v hysterii předpokladu správnosti.

Pokud tedy proti sobě stojí dva protichůdné názory, není možné rozhodnout o vině jen proto, že to tvrdí jedna ze stran sporu, říká advokát. Vždy je potřeba zohledňovat důkazy, což je práce soudu. „To je to, co mi na té debatě vadí, pokud se debata více zpolitizuje, než zprofesionalizuje,“ přibližuje Miroslav Kučerka svůj názor. „Ohrožení, že budeme trestat nevinné, je horší. Se vším respektem k obětem,“ uzavírá Miroslav Kučerka debaty o sexuálním násilí.

Co to znamená být zástupce ex offo? Jak se dá skloubit práce advokáta a záchranáře? Co mají obě profese společné? A jak by se dalo fungování justice zrychlit, zlepšit a zefektivnit? Poslechněte si celý podcast V hlavě s advokátem Miroslavem Kučerkou. K dispozici je na Soundcloudu nebo na Youtube.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 39 mminutami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 8 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 9 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 22 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 22 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 23 hhodinami
Načítání...