Někteří politici kritizují kumulaci funkcí. Řada z nich přitom sedí na více židlích najednou

3 minuty
Události: Kumulace politických funkcí
Zdroj: ČT24

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) tento týden rezignuje na post předsedy zdravotního výboru ve sněmovně, řadovým poslancem ale zůstane. Někteří politici takovou kumulaci funkcí kritizují, oba posty podle nich nelze naplno vykonávat. Přitom v regionální politice působí téměř dvě třetiny poslanců a senátorů.

Zastupitel Zlínského kraje a vsetínský starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) spojuje senátorský mandát s funkcí v regionech stejně jako většina členů horní komory, včetně jejího předsedy. Z 81 zákonodárců je celkem 49 taky starosty, radními, obecními nebo krajskými zastupiteli.

„Je to jako u všech prací od instalatéra, lékaře… Prostě každá práce, když ji znáte a máte tu znalost, tak za osm hodin uděláte víc, než když jste nový,“ poznamenal Čunek.

„Práce senátora je určitě práce na plný úvazek. Otázkou je, do jaké míry se překrývá třeba s prací starosty. A je potřeba, aby to lidé, kteří chodí volit v daném regionu, věděli. A sami si posoudili, jak to fungovalo v minulosti a následně podle toho volili,“ myslí si předseda horní komory, zároveň zastupitel Vysočiny a také zastupitel Telče Miloš Vystrčil (ODS). 

Senátoři s jinou politickou funkcí
Zdroj: ČT24

Práci na radnici stihnou i poslanci

Více politických funkcí najednou zvládá i většina poslanců. Třeba Robert Stržínek (ANO) třetinu svého pracovního času tráví ve sněmovně, zbytek pak na radnici ve Valašském Meziříčí jako starosta. Je také zastupitelem a předsedou výboru Zlínského kraje.

„Člověk i o víkendech toho příliš nenaodpočívá, ale dohání to, co během týdne nestihnul,“ říká Stržínek, podle kterého je sice funkce poslance na plný úvazek, ale když má dobrý tým, lze to propojit i s ostatními funkcemi.

Poslanci s jinou politickou funkcí
Zdroj: ČT24

Regionální politice se věnuje 117 členů dolní komory. Procentuálně nejvíc zastupitelů, radních nebo starostů mají ve svém klubu lidovci. ODS má zase ve svých řadách poslance a primátora Prahy v jedné osobě. „To není kumulace funkcí, to je spojování věcí, které patří dohromady, které se navzájem doplňují a využívají,“ řekl v únoru Svoboda.

Řadoví členové parlamentu dostávají za svoji práci zhruba sto tisíc měsíčně. Plat za práci v regionech se liší i podle velikosti obce či kraje. Při kumulaci funkcí ale politici pobírají jen část odměny. „Měl jsem souběh starostenské a poslanecké funkce dva roky, a potom jsem sám dobrovolně usoudil, že chci tu práci vykonávat dobře. V roce 2019 jsem zcela dobrovolně skončil se starostováním,“ popsal ministr vnitra a předseda Starostů Vít Rakušan.

Kromě regionální politiky se ale někteří zákonodárci věnují také jiným povoláním. Jsou třeba lékaři, právníky nebo řediteli divadel či škol. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 1 hhodinou

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 3 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 4 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 7 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 8 hhodinami
Načítání...