Některá města mění postoj k hazardu. Jeho povolení má zalepit propady v příjmech

3 minuty
Události: Postoj radnic k hazardu mění propad v příjmech obcí
Zdroj: ČT24

Počet měst a obcí, které na svém území zakazují provoz výherních automatů, se podle statistik ministerstva financí snížil čtyřikrát v porovnání s dobou před epidemií. Aktuálně jich je 109. I kvůli napjatým rozpočtům některé radnice od úplného zákazu technických her upouštějí. Automaty se vrátily třeba do Českého Krumlova, kladenská radnice zase zrušila už schválený zákaz, který měl začít platit letos. K městům, kde plošný zákaz automatů platí, se naopak nově přidalo Ústí nad Labem.

Za tři týdny sesbírali odpůrci hazardu v Kladně pod petici zhruba tisícovku podpisů. K vypsání referenda jich ale potřebují minimálně pět a půl tisíce. „Aby jednou provždy mohli občané rozhodnout, zda herny mají skončit v Kladně definitivně,“ okomentovala snahu členka přípravného výboru referenda a tamní zastupitelka Anna Gamanová (Kladeňáci). V Kladně teď funguje celkem dvanáct heren. Organizátorům petice vadí především to, že řada z nich je v bezprostřední blízkosti škol.

„Ještě v roce 2017 mohl být hazard provozován na více jak 130 místech. To je důkaz, že to s regulací myslíme vážně. Hazard skutečně není problém Kladeňáků,“ uvedl primátor města Milan Volf (VPK). Snížením nahradilo kladenské zastupitelstvo vyhlášku, která měla letos hazard ve městě ukončit úplně. Referendum radniční většina už v prosinci zamítla.

„Prohibice historicky nikdy nic nevyřešila, jen odsunula zakázanou oblast do šedé zóny, kde neplatí žádná pravidla. Přitom tato oblast přináší do městského rozpočtu desítky milionů korun ročně,“ objasnil stanovisko vedení města Volf.

Podle některých zastupitelů by ale peníze neměly být hlavním argumentem. „Město z toho má nějakých 58 milionů. A dokonce v loňském roce rozpočet skončil přebytkem 225 milionů. Takže nevidíme důvod, proč by bylo potřeba ty příjmy z hazardu mít,“ přiblížil zmocněnec přípravného výboru pro referendum a zastupitel města Petr Soudek (TOP 09).

I vedení Chomutova krouží okolo zákazu hazardu

Povolení hazardu je tématem také v Chomutově. Příjmem z kasin chtělo vedení města snížit stomilionový schodek způsobený pandemií. „Nepřáli bychom si to v sídlištích a v hustě obydlených částech města ani v rozšířeném centru města,“ řekl v listopadu loňského roku chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO).

Po dvou týdnech ale zastupitelstvo kasina zase zakázalo. „Koalice, která si prosadila znovuzavedení hazardu do města, došla k závěru, že takto politické body nezíská, a uvědomila si, že volby se blíží,“ okomentoval chomutovský zastupitel Jaroslav Zahrádka (ODS).

Úplný zákaz automatů platí od letoška i v Praze. Terminály mají z hlavního města mizet postupně během následujících tří let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 4 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 50 mminutami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 59 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 4 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...