Nebojme se AI, ale naučme se ji používat, vyzval prezident Microsoftu

8 minut
Studio ČT24: Rozhovor s prezidentem Microsoftu Bradem Smithem
Zdroj: ČT24

Nabízí nám příležitosti ke zlepšení společnosti po všech stránkách, říká prezident Microsoftu Brad Smith o umělé inteligenci. V rozhovoru pro ČT24 hovořil o roli technologického giganta v moderním světě. Do Prahy dorazil na konferenci Globsec, kde je jedním z důležitých témat právě AI, což je důvodem jeho příjezdu. Letos se konference koná podevatenácté, české hlavní město je jejím dějištěm poprvé. Během tří dnů se jí účastní desítky vrcholných politiků nejen z Evropy.

Hlavní témata letošního ročníku konference zní „Jak utišit bouři“ (Taming the Storm), které odkazuje na nové a složité mezinárodní situace, které vznikly v důsledku válečných konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě. V kontextu technologických bezpečnostních hrozeb prezident Microsoftu hovořil o tom, jak by mohla firma přispět ke zmíněnému „utišení bouře“.

„Nedokážeme to sami, ale naše technologie hraje velkou roli. Poslední dva a půl roku poskytujeme přes půl miliardy eur (12,5 miliardy korun) na finanční a technologickou podporu Ukrajiny – podařilo se nám ji ochránit zejména proti kybernetickým útokům ze strany Ruska. Do budoucna bude tento způsob obrany pro Evropu ještě důležitější,“ míní Smith.

Užitečný nástroj i zbraň

Prezident Microsoftu je optimistický ohledně technologie AI. „Určitě nám nabízí příležitosti ke zlepšení společnosti po všech stránkách. Mohla by třeba pomoci se zlomovým objevem ve zdravotnictví a obecně zlepšit péči, stejně tak vzdělávání a ekonomiku. Měli bychom být optimističtí,“ nabádá.

O umělé inteligenci napsal i knihu, ve které technologii popisuje jako nástroj, který se ale může stát zbraní. „Každá technologie může být jak užitečná, tak nebezpečná. A čím je určitá věc mocnější nástroj, tím může být mocnější zbraň. Musíme si toho být vědomi a podle toho jednat. Je třeba nastavit pevné mantinely, které ztíží nebo znemožní zneužití AI,“ vysvětluje.

8 minut
Rozhovor s prezidentem Microsoftu Bradem Smithem (původní znění)
Zdroj: ČT24

Otázka regulace

O regulaci mluvil v diskuzním panelu na konferenci Globsec i prezident Petr Pavel. Vidí ji jako potřebnou, ale sektor podle něj nesmí být přeregulovaný. „Technologický rozvoj potřebuje určitou svobodu,“ myslí si. Podle slovinské prezidentky Nataši Pircové Musarové musejí technologie a regulace jít ruku v ruce.

Existují podle ní tři pilíře regulace AI. První značí to, k čemu nesmí být umělá inteligence využita. Druhý se zaměřuje na potenciálně nebezpečné technologie, jež mají být pod dohledem a regulací. Třetí pak značí odvětví, v němž využití AI neznamená žádnou hrozbu. Druhý pilíř je základem unijního právního předpisu AI Act, který platí od začátku srpna.

Smith: Přemýšlejme, jak AI využít v práci

Mezinárodní měnový fond letos v lednu odhadl, že by umělá inteligence mohla nahradit až čtyřicet procent pracovních míst. V červnu vydal rozšířenou zprávu, ve které varoval před negativními dopady na trh práce a možností prohloubení nerovností ve společnosti.

„Neměli bychom se AI bát, ale spíš přemýšlet nad tím, jak ji v práci využít. Musíme investovat do rozvoje nových dovedností a znalostí. Je to stejná situace jako s uvedením počítačů na trh – je třeba se přizpůsobit tomu, že bude tato věc součástí každodenního života a naučit se s ní,“ řekl v rozhovoru Smith.

Během konference byla spuštěna také nová iniciativa Globsecu s názvem GeoTech Center se sídlem ve Washingtonu. Vede jej americký generál John Allen, cílem je efektivnější propojení politických i technologických lídrů Evropy a USA. Má tak vzniknout síť odborníků na technologie, politiků a dalších s cílem sblížit přístup Evropy a USA k využití moderních technologií a zároveň položit základ pro stálou diskuzi o dopadech nových technologií na bezpečnost.

Centrum podpořil i prezident Microsoftu Smith, který v diskusi oznámil, že firma poskytne tři miliony dolarů (zhruba 68 milionů korun) na podporu centra v příštích třech letech. Pavel doufá v to, že se k iniciativě připojí například zástupci Japonska, Jižní Koreje, Austrálie, Nového Zélandu, případně Izraele.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 8 mminutami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 10 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 11 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 15 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 22 hhodinami
Načítání...