Narážíme na kapacitu železnice, míní Svoboda. Nejhorší výluky má ale podle něj Česko za sebou

28 minut
Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda byl hostem v pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Cílem je železniční dopravu zrychlovat, ale už narážíme na kapacitu – spojů je opravdu hodně v porovnání například s Německem, řekl v Interview ČT24 generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Řešením je podle něj stavět nové železnice a také vysokorychlostní tratě. Prohlásil však, že nejhorší období výluk má Česko již za sebou.

„My vyjíždíme takový objem v jednotlivých hodinách, že i německá strana, kam jezdím a mám tam přátele, se diví, že je to zvladatelné,“ uvedl Svoboda s tím, že Česko má jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě. 

„Tady za posledních dvacet let docházelo nepřetržitě k nárůstu počtu vlakových spojů, ať už ze strany dálkové dopravy, nebo ze strany regionální dopravy čili krajů,“ uvedl Svoboda s tím, že objednávka je podmíněna zájmem, a už je velmi rozsáhlá. „Ty dvě koleje, které se kdysi před 150 lety někdo rozhodl položit napříč územím, jsou nedostatečné. My už nemáme moc co vymyslet na stávajícím rozsahu na některých úsecích,“ dodal. 

Alternativa je podle něj jen v nové stopě tratě – například vysokorychlostní, nebo přidání koleje. Zmínil, že je v tuzemsku velká síť lokálních tratí. Podle statistiky je do rychlosti sedmdesáti kilometrů v hodině v Česku okolo šedesáti procent těchto tratí.

Podle Svobody jde o citlivé společenské i politické téma. „Je potřeba si říci, jestli za každou cenu udržet tento rozsah dopravy a zvelebovat, což znamená zvyšování rychlosti, zázemí ve stanici, nebo udržet to ve stávajícím rozsahu ve stávajících technických podmínkách,“ uvedl.

Dodal, že by byla potřeba v některých regionech revize – například, kde trať je a zároveň už není provozovaná. Je podle něj otázkou, zda se má za každou cenu lpět na tom udržet železnici, nebo udržet liniovou stavbu, a bavit se jak dál – například ji nahradit cyklostezkou. 

Uzavření tratí bylo levnější a bezpečnější

Rok 2023 má být pro Správu železnic zlomový, protože má získat rekordních sedmdesát miliard ze státního rozpočtu, přičemž padesát miliard má jít na investice, čímž se podle správy nastartují zásadní projekty. „Přelom je nyní i v tom, že ty nejtěžší provozní výluky jsou za námi,“ uvedl Svoboda.

Poznamenal, že úplné uzavření některých tratí z důvodu oprav bylo těžké rozhodnutí. „Nicméně tím, že se například zavřela trať úplně, tak to bylo levnější, rychlejší a bezpečnější,“ podotkl. 

Zmínil také, že pokud se udrží objem peněz jako v letošním roce, tedy že do investic či do příprav by bylo alokováno okolo padesáti miliard, tak je to dostačující. „Co se týče rozestavěnosti vysokorychlostních tratí, tak to číslo by se muselo zdvojnásobit – čili budeme se bavit o rozpočtech s výstavbou vysokorychlostních tratí okolo sta miliard ročně,“ podotkl. 

V této souvislosti zmínil, že by mohl být zlomový i rok 2026, kdy se s výstavbou vysokorychlostní tratě má začít. „Příprava je velice náročná a dá se říct, že v Česku dochází v tomto ohledu až ke skokům. Je to umocněné tím, že jsme se rozhodli poučit se francouzskou železnicí,“ podotkl s tím, že ačkoliv to působí tak, že stavařina je těžká, těžší je příprava.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...