Na příspěvek na bydlení má nárok i leckdo, kdo to netuší

Události: Žádost o příspěvek na bydlení se zjednoduší (zdroj: ČT24)

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zjednodušení pravidel pro získání příspěvku na bydlení. První změny mají přijít od letošního července. Od začátku příštího roku by měla lepší přístup lidí k dávce zajistit digitalizace. Ta by se měla týkat i dokazování čtvrtletního příjmu. Zájemce by měl mít na výběr také jiný interval.

Neziskové organizace i ministerstvo tvrdí, že o dávky žádá méně lidí, než na ně má nárok - zjednodušeně se dá říct, že jde o domácnosti, které za náklady na bydlení dají více než třetinu svých příjmů.

S prosbou o pomoc s vyřízením příspěvku na bydlení chodí klienti za sociální pracovnicí Denisou Burešovou převážně od ledna. I kvůli tomu, jak rostou ceny energií. Například v Ostravě-Přívozu se Armáda spásy stará o 54 domácností. Příspěvek na bydlení pobírá více než devadesát procent z nich.

Žádost se od července zjednoduší

„Ono to (vyřízení) složitě dost vypadá, protože je s tím hromada papírování, ale v důsledku to tak složité není,“ uklidňuje sociální pracovnice Burešová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje administrativu žádostí zjednodušit. Už od 1. července. „Abychom od lidí nevyžadovali originály, ale například jenom kopie. A abychom zjednodušili seznam příloh, které jsou v některých případech deklarovány zbytečně,“ nastiňuje ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zájemce o dávku musí při podání žádosti předložit například doklad o výši čtvrtletního příjmu. To znamená plat, sociální příspěvky, nemocenskou, ale i rodičovský příspěvek. A to za každou osobu, která v domácnosti bydlí.

Žadatel se neobejde ani bez dokladu o výši nákladů na bydlení, tam uvádí, kolik platí za nájemné, energie a další služby - třeba i provoz výtahu. S sebou musí mít i nájemní smlouvu nebo výpis z katastru nemovitostí. Dokumentů je ale více a záleží i na situaci.

Výši příspěvku na bydlení si mohou lidé vypočítat také pomocí on-line kalkulačky na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Lidem bezplatně pomohou také v poradnách neziskových organizací.

Počet podaných žádostí o příspěvek na bydlení meziročně stoupá. Za první čtvrtletí tohoto roku jich podle ministerstva přibylo více než 41 tisíc. V loňském roce to bylo za stejnou dobu téměř 25 tisíc. Za toto čtvrtletí vyplatilo ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci příspěvků na bydlení zhruba dvě a půl miliardy korun.

Senioři se o podporu stydí zažádat

Jedna ze skupin, které mnohdy neví, na jakou pomoc mají nárok, jsou senioři. Podle zkušeností neziskových organizací se v některých případech o podporu také stydí zažádat. Získat finanční příspěvek pak ale kvůli prodlení může být složitější.

Dopady aktuální situace včetně války na Ukrajině vidí i na lince pro seniory, kterou provozuje společnost Elpida. Obavy tu slyší hlavně od lidí, kteří žijí sami v domácnosti a nemají komu říct o pomoc.

Starší lidé se přitom podle zkušeností operátorů linky snaží do poslední chvíle zvládnout situaci vlastními silami. Roli hraje i hrdost a stud. „Často volají ve chvíli, kdy opravdu už nemají vůbec žádné úspory, vůbec žádné finanční rezervy. A třeba i několik týdnů živoří - jedí úplně nejlacinější potraviny, někdy dluží na nájmu,“ vypočítává vedoucí Linky seniorů Kateřina Bohatá. Jenže v takové chvíli už je těžké najít rychlou finanční pomoc. Radí proto ozvat se ve chvíli, kdy ještě nějaké zásoby zbývají.

Načítání...