Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro
Na nedostatek pracovníků v jaderném odvětví upozorňuje například Ondřej Novák z katedry jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. A dodává, že „i kdybychom dneska produkovali těch lidí dvojnásobek, tak se to pořád užije v jaderném rybníčku – a to tady neběží nová stavba“.
Provozovatel jaderných elektráren v Česku, společnost ČEZ, bude kvůli provozu velkých dukovanských bloků potřebovat nabrat zhruba tisícovku pracovníků. A její mluvčí Ladislav Kříž dodává, že rozvíjet se budou i malé modulární reaktory. „Zde to budou další stovky pracovníků,“ odhaduje.
Pro firmy je důležitá právě spolupráce s vysokými školami. Například Vysoké učení technické v Brně loni otevřelo nový program Jaderná energetika. „V současné době je navržen na kapacitu sto studentů. Věříme, že se nám ho podaří zajistit,“ řekl rektor školy Ladislav Janíček. Důležité je podle něj vzbudit zájem už u žáků základních škol.
Školy se o to samé snaží i u středoškoláků. Například ve výzkumném reaktoru Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) se mohou studenti na den stát reaktorovými fyziky. Právě práce s reaktorem má žákům pomoci se rozhodnout, zda by je studium jádra bavilo. ČVUT má dva výzkumné reaktory. Pracovat s nimi si ročně zkusí zhruba osmdesát středoškoláků.
Technické obory podle vysokých škol a univerzit naplněné nejsou. Věří, že zájem o studium jádra by mohla zvýšit právě zamýšlená stavba nových reaktorů v Dukovanech.