Mzdy školníků nebo kuchařek v jídelnách by mohly zajišťovat samosprávy, plánuje Bek

2 minuty
Události v regionech: Platy nepedagogických pracovníků
Zdroj: ČT24

Platy nepedagogických pracovníků ve školství už na řadě míst klesly pod hranici životního minima. Resort proto hledá řešení, jak peníze dorovnat. Do budoucna ministr školství Mikuláš Bek (STAN) uvažuje o tom, že by takovou povinnost převzali zřizovatelé škol.

Lucie Buršíková pracuje jako pomocná kuchařka v jídelně plzeňské základní školy. „Já beru podle toho, jaký je měsíc, třeba sedmnáct tisíc čistého, víc ne,“ popsala.

Ani dva měsíce po stávce učitelů se platy nepedagogických pracovníků příliš nezměnily. Irena Cholinská je jako ředitelka mateřské školy s platy kuchařek dlouhodobě nespokojená, v zařízení se pohybují kolem dvaceti tisíc korun hrubého. „Už teď mi byla hanba, když jsem jim tento plat musela dát,“ uvedla ředitelka 38. mateřské školy v Plzni.

Podle Asociace ředitelů základních škol je několik řešení, jak nízké ohodnocení kuchařek, školníků a dalších, bez kterých se chod zařízení neobejde, změnit. Jedním z nich jsou například nové tabulkové platy. „Je špatně, pokud jsou oficiální tabulky pro profese nastavené tak, že neodpovídají základním mzdovým nastavením – to znamená minimální mzdě a minimální zaručené mzdě,“ upozornil prezident asociace Luboš Zajíc.

„Dokonce i minimální mzda je vyšší než tabulkový plat paní kuchařky. Budeme muset peníze přesunout z jednoho balíčku od učitelů do balíčku paní kuchařky,“ řekl ředitel 21. základní školy v Plzni Martin Prokop.

Pokračuje jednání s městy a kraji


V plánech ministerstva školství je převést financování nepedagogických pracovníků na samosprávy. „Jsem přesvědčený, že to je potřebná změna, že bychom měli část nepedagogických pozic z hlediska financování převést na zřizovatele. Ale předpokládá to změnu v rozpočtovém určení daní,“ sdělil ministr školství Bek.

Podle některých je ale na změnu vyčleněna příliš malá částka. „Čtyři miliardy, které slibuje pan ministr, nepokryjí všechny požadavky, které budou z jednotlivých krajů,“ okomentoval náměstek plzeňského hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc (ANO).

Jednání s městy a kraji stále pokračují. Podle resortu by jasno mohlo být ve druhé polovině letošního roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 24 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 54 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...