Ministerstvo navrhuje prodloužit zákaz HHC na neurčito

Resort zdravotnictví navrhl prodloužit bez časového omezení zákaz HHC i jiných kanabinoidů, který měl platit do konce roku. Na seznam zakázaných látek chce přidat nově ještě dalších 146 substancí, vyplývá z návrhu vládního nařízení, které bude projednávat kabinet. Proti zákazu bez termínu je vládní protidrogový odbor, navrhuje prodloužení do 1. července. Experti návrh kritizují, doporučují začít postupovat podle zákona o psychomodulačních látkách.

Od ledna bude účinná novela s regulací takzvaných psychomodulačních látek s menšími riziky, mezi něž se měly HHC a další látky zařadit. Hotové ale nejsou doprovodné předpisy.

„Navrhuje se opětovné zařazení, či fakticky ponechání těchto látek v aktuálním stavu (na seznamu zakázaných látek) z důvodu zatímní absence prováděcích právních předpisů k novele zákona,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Zákaz zdůvodnilo i potřebou ochrany zdraví dětí. V podkladech píše, že se na předpisech „konají přípravné práce“.

Nutná pak bude ještě evropská notifikace. Podle resortu potrvá nejméně tři měsíce. „Jakmile budou nařízení vlády o psychomodulačních látkách a nařízení vlády o zařazených psychoaktivních látkách připravena k vydání, budou tyto látky na základě hodnocení rizik přeřazeny do odpovídajících seznamů,“ sdělilo ministerstvo.

Podle letošní novely budou vedle seznamu zakázaných látek existovat ještě další dva seznamy. Jeden má obsahovat nové psychoaktivní látky s neznámými dopady, které by se dva roky zkoumaly. Poté by se mohly zařadit na druhý seznam psychomodulačních substancí s nízkým rizikem.

Rozřazení navrhne ministerstvo zdravotnictví s odborníky Státního zdravotního ústavu a vládního odboru protidrogové politiky, rozhodne vláda.

Experti se obávají, že kvůli průtahům nová regulační pravidla nebudou plnit svůj účel

Méně rizikové produkty by si mohli koupit jen dospělí ve specializovaných prodejnách, kam by nesměly děti. Zboží se nesmí podobat cukrovinkám či hračkám, nesmí se prodávat v automatech. Distributoři a prodejci musí mít licenci.

Vláda zařadila HHC na seznam zakázaných látek v polovině února. O několik týdnů později přidala další kanabinoidy. Někdejší vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a experti na protidrogovou problematiku byli proti. Poukazovali na to, že nově hrozí za držení látek vězení. Zdůrazňovali, že zakázané substance podle nich okamžitě nahradí nové pozměněné sloučeniny, které mohou být nebezpečnější. Varovali také před rozšiřováním černého trhu.

Ústav pro společenský výzkum a vzdělávání (ÚSVV), který v roce 2017 založil právě Vobořil, se obává, že kvůli průtahům nebudou nová regulační pravidla plnit svůj účel. „Na přípravu podzákonných norem byl k dispozici dostatek času, je tedy zarážející, že dosud nejsou vypracovány. Jakékoliv prodlužování procesu vedoucího k žádoucí regulaci těchto látek ohrožuje jak celkovou efektivitu vládního postupu, tak zvyšuje rizika pro občany,“ píše ústav.

Jeho zástupci se obávají, že se příprava bude protahovat a předpisy se nastaví tak složitě, že nesplní účel. Experti nabízejí, že do konce ledna zdarma pro vládu připraví vzorová nařízení.

ÚSVV, v jehož správní radě je třeba i šéfka Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Helena Gherasim, píše, že k řadě zákonů se doprovodné předpisy přijaly až následně. Uvádí, že ke kratomu a HHC už existuje dostatek informací. Navrhuje proto postupovat podle normy a zavést regulovaný trh do konce ledna, případně zákaz HHC prodloužit jen do konce března a do té doby prodej za nových pravidel nastavit. Radí také stanovit na psychomodulační látky spotřební daň.

Vládní odbor protidrogové politiky se nyní staví proti zákazu HHC i jiných kanabinoidů bez časového omezení. „Požadujeme prodloužit lhůtu do 1. července 2025, aby byly dodrženy základní principy nové regulace psychoaktivních látek a vláda měla v souvislosti s předpokládaným vstupem prováděcích právních předpisů v účinnost možnost rozhodnout o jejich definitivním zařazení na seznam návykových (zakázaných) látek, zařazených psychoaktivních látek nebo psychomodulačních látek,“ uvedl odbor.

Zabránit chce případné kriminalizaci za držení. Odvolává se i na vládní programové prohlášení, v němž kabinet slibuje, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zakázat nově ještě dalších 146 látek. Jednou z nich je thiafentanil. Toto opioidní analgetikum, které se používá k anestezii zvířat, je obdobou fentanylu. Další látkou je gamabutyrolakton (GBL), který se používá v průmyslu jako čistidlo a rozpouštědlo. Zákaz GBL by měl platit od dubna, aby se firmy stihly připravit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 2 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 2 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 3 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 4 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 11 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 12 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 13 hhodinami
Načítání...