Pěstování konopí do počtu tří rostlin by do budoucna nemělo být ani přestupkem. Zamýšlená legalizace se týká pouze pěstování pro vlastní potřebu, a to lidmi staršími jednadvaceti let. Hranicí mezi přestupkem a trestným činem má pak být překročení počtu pěti rostlin. Doma bude možné legálně přechovávat až padesát gramů sušiny konopí, mimo domov 25 gramů. Počítá s tím novela trestních předpisů, kterou ministerstvo spravedlnosti v pondělí odeslalo vládě.
Ministerstvo navrhlo podmínky pro legální pěstování konopí
„Návrh v tomto směru přehodnocuje otázku, jaká jednání mají být vůbec trestná, a dnešní úpravu liberalizuje, kdy část jednání dnes trestných označuje za přestupky a některá jednání pak legalizuje zcela,“ shrnulo ministerstvo v předkládací zprávě. Částečnou legalizaci samopěstování zdůvodnilo změnou společenského nazírání na škodlivost rekreačního užívání marihuany dospělými lidmi.
V současné době se za množství větší než malé, které spadá pod trestný čin, považuje pět rostlin konopí nebo deset gramů sušiny. Nakládání s menším množstvím je přestupkem. Nově chce ministerstvo hranici mezi přestupkem a trestným činem stanovit na pět rostlin konopí, sto gramů sušiny, když ji má člověk u sebe doma, nebo padesát gramů, když ji má mimo své obydlí.
Za trestný čin neoprávněného pěstování, sklízení či zpracovávání konopí, tedy více než pěti rostlin, nebo za přechovávání vyššího než zmíněného množství sušiny pro vlastní potřebu, bude v základní sazbě hrozit maximálně půlroční vězení. U přechovávání jiných omamných nebo psychotropních látek pro vlastní potřebu v množství větším než malém bude základní sazba až dvouletá.
„Tomu, že pěstování a následné zpracování rostliny konopí pro vlastní potřebu může být postihováno méně přísně, než je tomu u výroby jiných omamných a psychotropních látek, nasvědčují i mezinárodní smlouvy a předpisy Evropské unie,“ konstatovalo ministerstvo.
Navýšení pokut za drogové přestupky
Návrh zároveň navyšuje možné pokuty za drogové přestupky, a to z patnácti tisíc na padesát tisíc korun. Změny přináší novela trestního zákoníku i u trestného činu nedovolené výroby drog, kde u závažnějších případů snižuje spodní hranice sazby z osmi let na pět, respektive z deseti let na osm.
U trestného činu šíření toxikomanie – tedy svádění jiného ke zneužití návykové látky – předkládá návrh dvě varianty. První počítá se zachováním současného stavu, kdy je toto jednání trestné vůči komukoliv. Podle druhé budou trestné jen skutky namířené proti dětem.
Předkladatelé připustili, že se jim při vypořádání připomínek k úpravě drogových deliktů nepodařilo dosáhnout shody, a to s ministerstvem pro místní rozvoj, ministerstvem zemědělství, místopředsedou vlády pro digitalizaci, ministrem pro legislativu, Úřadem vlády a zmocněnkyní pro lidská práva.