Lyžařské areály otevřely. Provozovatele vleků výrazně omezily restrikce

7 minut
Události ČT: Lyžařské areály v Česku zahájily zimní sezonu
Zdroj: ČT24

V Česku začal se zpožděním kvůli nedostatku sněhu a hygienickým omezením první víkend lyžařské sezony. Lidé musí na sjezdovkách dodržovat přísná protiepidemická nařízení, nemohou se na horách ubytovat a zakázáno je i stravování v restauracích. Na lyže vyrazily v sobotu tisíce zájemců, v porovnání s loňskem je ale lidí podle majitelů horských středisek výrazně méně.

Například pod sjezdovkami ve Špindlerově Mlýně bylo v sobotu ráno na parkovišti skoro plno, řidiči ale větší problém s nalezením místa neměli. Očekávalo se přitom, že právě parkování bude problém, protože lyžaři přijíždí na hory jenom na jeden den. Nemohou se ubytovat v hotelech a tím pádem u nich ani parkovat. 

Vlekaři museli před otevřením areálu zajistit, aby byla dodržována všechna vládní opatření. Například u nástupních stanic byly cedule, které lyžaře nabádaly, aby dodržovali rozestupy a měli roušky. Obsluha lanovek musela někdy návštěvníky i napomínat.  

Méně lyžařů, ale větší nadšení

Lyžařů dorazilo na hory mnohem méně, než je běžné v první den od otevření sjezdovek. „Konkrétně dneska jsme na dvaceti procentech návštěvnosti ve stejný den v loňském roce,“ uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš. 

Například ve Skiareálu Branná v Jeseníkách se lanovka rozjela v devět hodin ráno. Už pět minut po otevření bylo parkoviště pod sjezdovkou téměř zaplněné. V sobotu navštívilo areál v Branné kolem tří set lyžařů.

Informační cedule v lyžařském areálu Svatý Petr
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

„Lidé jsou šťastní a kvitují to, že mohli vyfouknout tu páru na horách. Konečně se to uvolnilo. Říkají, že s děckama už se to doma nedalo vydržet,“ přiblížil majitel Skiareálu Branná Rostislav Procházka. 

Areály se mohly oficiálně otevřít v pátek, na Alšovce u Měděnce se ale v sobotu lyžovalo první den. Vzhledem k tomu, že povrch sjezdovky má horší kvalitu, provozovatelé se rozhodli, že nebudou vybírat vstupné, to bylo pouze dobrovolné. Na svahu však bylo jenom několik desítek lyžařů, podepsalo se na tom i nepříznivé počasí. 

Běžkaři zatím čekají na lepší podmínky

Zatímco milovníci sjezdového lyžování už na hory vyrazili, běžkaři zatím čekají na lepší počasí. Přírodní sníh totiž zatím chybí, a to dokonce i v Krkonoších. Lidé tak vyráží na kopce alespoň pěšky. Běžkaři zatím nemají šanci ani v Jeseníkách, tam sice panuje mrazivé počasí, ale místo sněhu lidem křupe pod nohama zmrzlá půda. 

Jediné místo v Česku, kde je možné nazout běžky, je stadion Vysočina arény. Ten je ale pro veřejnost uzavřený, v malých skupinách sem mohou například jenom žáci místního lyžařského klubu.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 56 mminutami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 58 mminutami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 7 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 8 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 9 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...