Lidé v karanténě by k nemocenské mohli dostat až 370 korun denně. Návrh získal přednost před 100 procenty

Dolní komorou prošel návrh na příspěvek pro lidi v karanténě k nemocenské až ve výši 370 korun denně. S částí opozice se na částce shodla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), návrh tak zamíří do Senátu. Vláda přitom k zrychlenému projednávání navrhovala stoprocentní nemocenskou. Na programu březnové schůze byly také předlohy ve druhém čtení, poslanci ale schůzi po 21. hodině přerušili.

Příspěvek by měli lidé dostávat prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše by měli 90 procent svého průměrného výdělku. Nárok by se vztahoval také na lidi s nemocenským pojištěním pracující na dohody. Vyloučeni by byli lidé, kteří by se ocitli v karanténě do pěti dnů po návratu z dovolené v zahraničí. Opatření má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými covidem-19 nastoupili do karantény a hlásili své kontakty.

Po celkové úpravě návrh zákona předložila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Zákon dostanou k posouzení senátoři. O termínu schůze rozhodne organizační výbor horní komory ve středu.

S úpravou Pekarové Adamové souhlasila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Řekla, že jde prakticky o někdejší vládní návrh, který nakonec sněmovna po vrácení Senátem neschválila v pátek ani v jedné z verzí.

Z konzultací podle Maláčové vyplynulo, že pro stoprocentní nemocenskou by nebyla mezi poslanci podpora. Právě 100 procent redukovaného výdělku pro lidi v karanténě nyní navrhoval kabinet. 

Podle ministryně práce je vyšší nemocenská spravedlivější a administrativně méně náročná, ale také dražší. Šéfka resortu uvedla, že bez razantnějších opatření by se nepodařilo v Česku šíření epidemie omezit a situaci výrazněji zlepšit. „Cílem tohoto návrhu je dostat pandemii pod kontrolu,“ zdůraznila Maláčová.

Politici z ODS a TOP 09 navrhovali nižší nemocenskou než vláda

Od poslanců ODS a TOP 09 se sešly pozměňovací návrhy na nemocenskou 80 procent a 90 procent. Dominik Feri (TOP 09) navrhl rozlišit karanténu a izolaci, v níž je pozitivně testovaný člověk. V karanténě by lidé mohli pobírat 70 procent nebo 80 procent a v izolaci 90 nebo sto procent. Maláčová oponovala, že lidé v karanténě i izolaci mají stejné podmínky. 

Podle předsedkyně TOP 09 by nebylo navýšení na sto procent úplně spravedlivé vůči lidem, kteří stále chodí do práce. Navýšení na 90 procent mzdy vnímala jako férovější. Za důležité taky považuje kontrolovat, zda lidé skutečně karanténu dodržují. Stoprocentní nemocenská by podle Pekarové Adamové mohla být zneužitelná.

Také podle předsedy ODS Petra Fialy nebyl vládní návrh dostatečně projednán se zaměstnavateli. Občanští demokraté chtěli najít rozumnější řešení. „Aby to bylo třeba 90 procent, aby to bylo udržitelné,“ uvedl Fiala před jednáním sněmovny.

Příspěvek ve výši 370 korun denně označili jako nejlepší řešení šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Po odhlasování příspěvku poslanci schůzi přerušili

Členové dolní komory měli na programu i projednávání dalších bodů jako například návrh zákona proti invazivním druhům rostlin a živočichů a o zvýšení příspěvků na dítě pro Klokánky a podobné azylové domy. V úterý však návrhy projednat nestihli, věnovat se jim budou na dalších schůzích sněmovny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 1 mminutou

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová.
před 10 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 1 hhodinou

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 4 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 4 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...