Lidé si připomněli Miladu Horákovou a další oběti totality

Kritika sílícího vlivu komunistické strany a sporů o exhumaci ostatků politických vězňů byly hlavním motivem projevů, které zazněly při vzpomínce na oběti totality. K pietě se sešly asi čtyři desítky lidí na hřbitově v pražských Ďáblicích, kde je pohřbeno asi 200 lidí nepohodlných komunistickému režimu. Další pietní setkání se odehrálo odpoledne na Slavíně, kde si lidé připomněli, že ve čtvrtek uplyne 69 let od úmrtí Milady Horákové.

Národněsocialistická politička Milada Horáková byla oběšena 27. června 1950 a na výroční den jejího úmrtí připadá nyní Den památky obětí komunistického režimu. Již s denním předstihem připomněl dvě piety tragédie zejména 50. let minulého století – jedna u hrobu Milady Horákové na Slavíně, druhá u hromadného hrobu politických vězňů v Ďáblicích.

U zdi ďáblického hřbitova byli političtí vězni pohřbíváni v 50. a 60. letech, byly mezi nimi i děti. „Děti byly přes noc umístěny v celách, plačící, bez dohledu. A pouze ve dne je dávali matkám na nakojení,“ připomněl zástupce Sdružení bývalých politických vězňů Jiří Línek.

Jeden ze slovenských účastníků Michal Radošínský podotkl, že u zdi snadno mohl skončit i on. Obětí režimu se ale nakonec stal pouze jeho strýc, který odolal výslechům a neprozradil vyšetřovatelům, co chtěli vědět. „Kdyby jim prozradil, že ho skrývala jeho tehdy těhotná sestra a že pomáhala při organizování útěků mladým salesiánům do Polska, skončila by v jejich rukou také a já bych tu dnes nestál. Ležel bych tady někde zakopaný,“ řekl.

Na pietní setkání do Ďáblic přišla i Zdena Mašínová, která usiluje o exhumaci ostatků své matky – manželky hrdiny protinacistického odboje, kterou věznili nacisté i komunisté – a jejich přesun do rodinné hrobky. Do začátku letních prázdnin by měl pražský magistrát stanovit další kroky.

Město původně žádost o exhumaci odmítlo, později ale postoj změnilo. Nešlo by o první exhumaci těla z ďáblického hřbitova – poprvé se tak stalo již před čtyřmi lety. Výzkum tehdy prokázal, že ostatky patří umučenému knězi Josefu Toufarovi.

Podle Petra Blažka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů již je možné určit totožnost i některých dalších pohřbených lidí. „Po pouhé hodině hledání v dokumentaci můžeme u 18 lidí určit, kde leží. Je mezi nimi například Bohumil Bunža, katolický kněz, který zemřel ve vězení, řádová sestra nebo agenti chodci,“ uvedl historik při pietě.

Vedle zástupců českého a slovenského sdružení politických vězňů se vzpomínky zúčastnili také zástupci několika velvyslanectví, vysokých škol a Senátu. Závěrem vyzvali k uctění památky i vězňů protifašistického odboje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
13:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou. Postup ministerstva kritizuje ANO, Piráti i Transparency International.
13:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zájemci mohou nově on-line prostudovat kompletní proces s Miladou Horákovou

Záznamy ze soudní síně, filmy, rozhlasové audiozáznamy nebo stenozáznamy z politického procesu s Miladou Horákovou jsou nyní kompletně on-line a veřejně k dispozici díky projektu historiků s názvem Politické procesy. Zájemci mají možnost zjistit, jak tehdy působila dobová propaganda. Poprvé jsou kompletní dokumenty z procesu z několika archivů přístupné na jednom místě, uvedli zástupci Národního archivu.
14:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
15:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 4 hhodinami

Zpřísnění migračních pravidel jde do třetího čtení

Zpřísnění azylových a migračních pravidel je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ANO navrhli v druhém čtení doplnění koaliční předlohy o možnost zrušení pobytu cizinců kvůli přestupkům. Obdobně jako opoziční hnutí SPD chtějí další zrychlení rozhodování o žalobě cizince, kterému by ministerstvo vnitra pobyt v Česku neumožnilo. O podobě novely bude plénum hlasovat nejdříve za dva týdny.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V Ústí nad Labem se srazil autobus s kamionem, zranilo se přes dvacet lidí

V Ústí nad Labem-Předlicích se ve čtvrtek odpoledne srazil kamion s autobusem. Na místě bylo podle záchranářů 25 zraněných, z toho tři středně těžce. Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u řidiče nákladního vozu vyšel – poté, co byl zadržen v blízkém okolí – pozitivně.
16:12Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...