Stanislav Křeček se v poledne oficiálně stal ombudsmanem – v Poslanecké sněmovně složil slib do rukou jejího místopředsedy. Do Brna, kde úřad veřejného ochránce práv sídlí, by měl jedenaosmdesátiletý exposlanec zamířit ve čtvrtek. Bude se ale muset vypořádat s pokusem o protestní blokádu.
Křeček je ombudsmanem, složil slib do rukou místopředsedy sněmovny Okamury
Poslanci zvolili Stanislava Křečka veřejným ochráncem práv minulou středu. Upřednostnili jej před vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva Vítem Alexanderem Schormem. Slib měl složit do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), ten je ale na zahraniční cestě, proto jej zastoupil místopředseda. Původně mělo jít o prvního místopředsedu Vojtěcha Filipa (KSČM), ten je však v nemocnici. Slib tedy nakonec přijal další místopředseda Tomio Okamura (SPD).
Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) nejprve přečetl slib, kterým se ombudsman zavázal funkci „vykonávat nezávisle a nestranně, v souladu s ústavou a ostatními zákony a že budu hájit neporušitelnost práv“. Stanislav Křeček poté slib stvrdil rukou dáním Okumurovi a podpisem.
Fakticky se řízení úřadu ujme ve čtvrtek. V Brně se nejprve setká se svou předchůdkyní Annou Šabatovou, jejímž zástupcem až do minulého roku byl. Ujistil, že se nechystá provádět žádné velké změny.
„První kroky budou, že se dostavím na úřad, převezmu jej, podívám se, co je třeba udělat, co jsou aktuální věci. Rozhodně první kroky nebudou znamenat žádné dramatické změny v úřadu. Je profesionálně řízen a bude tak řízen i nadále,“ uvedl Stanislav Křeček, byť zároveň poznamenal, že „některé změny jsou nezbytné“.
Kritici: Dlouho byl součástí moci, před kterou teď má bránit občany
Před zvolením i po něm čelil kritice mimo jiné proto, že by měl z titulu své funkce hájit občany před zvůlí státní moci, ovšem její součástí léta byl. Křeček téměř patnáct let zasedal v Poslanecké sněmovně za ČSSD, mandátu se vzdal až po svém zvolení zástupcem ombudsmana.
„Má-li být ombudsman ochráncem jednotlivce proti moci, proti státu – tedy vyrovnávat poměr slabšího a silnějšího – tak to určitě patří do rukou těch, kteří stáli a stojí mimo moc,“ řekla například po volbě nového ombudsmana bývalá ústavní soudkyně a později přesedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.
Spolek Milion chvilek pro demokracii po Křečkově zvolení ohlásil demonstraci, již před volbou před ním varoval s tvrzením, že v 80. letech „veřejně obhajoval komunistický režim“. On sám vysvětloval texty, ve kterých chválil tehdejší volby, tím, že šlo o texty „pro naši vnitřní potřebu“ určené pro vysokoškoláky studující marxismus-leninismus.
Křečkovi zastánci zase poukazují na jeho kariéru zástupce ombudsmana a praxi advokáta. Řadu let také působil jako předseda Sdružení nájemníků ČR. „Má všechny předpoklady pro to, aby byl vynikajícím ombudsmanem,“ míní například advokát Zdeněk Koudelka.
Nad volbou Stanislava Křečka se někteří podivují i kvůli jeho vysokému věku – na jaře oslaví dvaaosmdesáté narozeniny. Sám podotkl, že jej poslanci zvolili, takže věk za překážku zjevně nepovažovali. „Pokud by mně věk bránil, nebudu na funkci lpět více, než je nezbytně nutné. Ale zatím se cítím výborně,“ dodal ombudsman.
Nástupce Šabatové. I její protipól?
Stanislav Křeček střídá v čele úřadu ombudsmana Annu Šabatovou, které mandát vypršel v úterý. Sice ujistil, že jí při setkání ve čtvrtek poděkuje, ale v době, kdy byl jejím zástupcem, se s tehdejší ombudsmankou v některých případech neshodl. Různé postoje měli například ke sporu pražské školy s muslimskou studentkou, která chtěla při výuce nosit šátek. Šabatová s Křečkem se neshodli nejenom na tom, zda jde o diskriminaci, ale ani na tom, v jaké míře se měl ombudsman diskriminací vůbec zabývat.
„Diskriminaci bych se věnoval v té míře, v jaké si na ni občané stěžují. Nikoliv v míře přehnané, ale v té míře, jaká je potřeba a jak ji občané pociťují ve svém životě. Věnoval bych se samozřejmě tomu, co si občané přejí, jaké mají problémy,“ řekl Stanislav Křeček České televizi poté, co poslanci rozhodli, že vystřídá Annu Šabatovou.
Až nový ombudsman ve čtvrtek poprvé přijede na úřad jako jeho nový šéf, bude i zde čelit protestu. Aktivista Jakub Patočka oznámil, že se Stanislava Křečka pokusí „vlastním tělem nevpustit“ do sídla úřadu.