Předseda komunistů Filip skončil s infarktem v nemocnici. Za dva dny chce být opět v práci

Předsedu komunistické strany a prvního místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa hospitalizovali ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Jako první o tom informoval server Novinky.cz. Hospitalizaci potvrdila ČT mluvčí KSČM Helena Grofová. Nemocnice později uvedla, že pětašedesátiletý politik utrpěl infarkt, lékaři jej zachytili v časném stádiu. Filip vzkázal, že v pátek se chce vrátit do práce.

Předseda KSČM Vojtěch Filip
Zdroj: ČT24

Podle mluvčí nemocnice Marie Heřmanové byl Vojtěch Filip přijat s bolestí na hrudi. „Byl zjištěn infarkt myokardu v časném stadiu a ošetřen intervenční metodou. Díky tomu je jeho stav stabilní s nadějí na časné propuštění do domácí péče, pokud nenastane nečekaná komplikace,“ uvedl přednosta II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Linhart.

Nemocnici by měl místopředseda Poslanecké sněmovny opustit ve čtvrtek. Potom již chce začít opět pracovat. „Vše dopadlo dobře a jsem v pohodě. V pátek jsem v práci,“ uvedl.

Záchranka dopoledne odvezla předsedu komunistické strany z jejího sídla v ulici Politických vězňů v centru Prahy do nedaleké Všeobecné fakultní nemocnice na Karlovo náměstí. „Byla to náhlá indispozice a byl odvezen rychlou záchrannou službou,“ uvedl místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Podle Jana Linharta bylo důležité, že se Filip dostal do kardiocentra rychle. „Díky tomu je možné očekávat příznivý průběh,“ poznamenal.

I když nezasedá plénum Poslanecké sněmovny, měl Filip ve středu reprezentovat poslance – do jeho rukou měl složit slib nově zvolený ombudsman Stanislav Křeček. Nakonec na ceremoniálu nahradil Filipa další místopředseda dolní komory Tomio Okamura (SPD). Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) je na zahraniční cestě.

Vojtěch Filip patří k služebně nejstarším poslancům ve sněmovně, kde zasedá od roku 1996. Opakovaně v letech 2002 až 2006 a znovu od roku 2013 dosud je místopředsedou Poslanecké sněmovny, po posledních volbách v roce 2017 jej Radek Vondráček jmenoval prvním místopředsedou.

V čele komunistické strany stojí Filip od roku 2005, kdy vystřídal Miroslava Grebeníčka. Ve funkci vydržel i navzdory volebním neúspěchům z posledních let, kdy komunisté výrazně oslabili ve sněmovně, obcích i Evropském parlamentu a ztratili posledního senátora. Obhajovat funkci se chystá i letos na jarním sjezdu.