Končí kauza původu peněz, ze kterých Rath doplatil trest

Původ 4,5 milionu korun, kterými bývalý středočeský hejtman David Rath doplatil zbytek peněžitého trestu, není trestný. Pražští kriminalisté případ odložili, potvrdil České televizi mluvčí Richard Hrdina. Rath sumu zaplatil během jednoho měsíce. Trest vězení a peněžitou sankci třináct milionů korun dostal za manipulaci veřejných zakázek a rozsáhlou korupci. Trestní oznámení kvůli původu peněz na něj podal jeho bratr.

„Ani přes komplexní i uvážlivé zhodnocení skutkového i právního stavu věci se policejnímu orgánu nepodařilo prokázat kumulativní naplnění všech zákonných znaků skutkové podstaty prověřovaného trestného činu,“ sdělil ČT mluvčí Richard Hrdina. Kriminalisté věc odložili.

Policie se případem zabývala od konce loňského roku. Server Seznam Zprávy tehdy informoval, že trestní oznámení podal Rathův bratr Michal.

Bývalý politik dostal peněžitý trest a osmileté vězení za své korupční kauzy. Celkem měl zaplatit třináct milionů korun a soud mu stanovil měsíční splátky. Poslední částku uhradil během jednoho měsíce. „Zbytek dosud neuhrazeného peněžitého trestu, který v říjnu 2023 činil kolem čtyř a půl milionu korun, byl obžalovaným zcela uhrazen dne 14. 11. 2023,“ uvedl tehdy pro Seznam Zprávy mluvčí pražského krajského soudu Jiří Wažik.

Doplatit peněžitý trest bylo zásadní pro Rathův majetek. Kvůli nedostatečnému splácení vyhlásil exekutor dražbu na polovinu domu ve Zbuzanech u Prahy. Ten spoluvlastní s bratrem Michalem, který se měl připravovat na odkoupení podílu, aby vlastnil celou nemovitost. Po uhrazení peněz byla ale dražba zrušena.

Trestní oznámení podal bratr bývalého politika kvůli nejasnému původu peněz, ze kterých David Rath zaplatil zbytek trestu. Jeho majetkem se policie zabývala i dříve. Tentokrát i s ohledem na dřívější tvrzení Ratha, že peníze nemá. Měsíčně měl podle rozsudku splácet šest set tisíc korun, ale expolitik už dříve tvrdil, že je tato výše nereálná. Loni se proto obrátil na Ústavní soud, ale neuspěl. Mezitím se dostal z vězení na svobodu.

Spor o dědictví

David Rath se s bratrem soudil kvůli dědictví. Michal Rath totiž podal žalobu kvůli platnosti závěti po jejich otci. Tvrdil, že otec nebyl po prodělaném infarktu ve stavu, ve kterém by mohl svobodně a čistě z vlastní vůle sepsat závěť.

Podle Michala Ratha vyvíjel jeho bratr David nátlak na otce, aby mu odkázal veškerý majetek. To bývalý politik odmítl. Stojí si za tím, že otec sepsal takovou závěť proto, že měl s druhým synem Michalem spory.

Součástí dědictví po Ratmírovi Rathovi mělo být i osm milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce u Davida Ratha v roce 2012. Bývalý hejtman dlouhodobě tvrdí, že peníze naspořil jeho otec. David Rath tento spor vyhrál. Letos v červnu pravomocně potvrdil pražský městský soud platnost závěti.

Korupční kauzy

Davida Ratha policie zadržela v květnu roku 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal jeho vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení.

Soud Ratha potrestal i v druhé větvi jeho korupční kauzy. V červnu 2022 mu prodloužil vězení na osm let za manipulaci veřejných zakázek a domlouvání úplatků ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Z vězení byl bývalý politik podmíněně propuštěn loni v květnu. Podle Hospodářských novin Rath aktuálně působí jako primář vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 5 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 5 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 5 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 7 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 16 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 17 hhodinami
Načítání...