Za právní zastupování prezidenta Miloše Zemana v prohraném sporu o údajný článek novináře Ferdinanda Peroutky zaplatila Kancelář prezidenta republiky (KPR) 729 tisíc korun. Webu Seznam Zprávy to sdělil ředitel odboru legislativy a práva KPR Václav Pelikán. Zemana u soudu zastupoval advokát Marek Nespala, podle kterého se hlavě státu podařilo snížit základní sazby za poskytování právních služeb o jednu třetinu na dva tisíce korun za hodinu.
Kancelář prezidenta zaplatila advokátovi za spor o Peroutku téměř tři čtvrtě milionu korun
Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holocaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. Zeman mimo jiné tvrdil, že Peroutka byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová kvůli Zemanovým tvrzením vedla se státem spor, ve kterém vysoudila omluvu za tvrzení, že její dědeček byl autorem takového článku. Omluvu i za další prezidentova tvrzení soudci zamítli.
Z rozpočtu Hradu byly za právní zastupování prezidenta v letitém sporu vyplaceny odměny 729 tisíc korun, řekl webu Seznam Zprávy šéf právního odboru KPR Pelikán v odpovědi na dotaz podle informačního zákona. Zájmy Miloše Zemana zastupoval ve sporu jako jediný advokát Marek Nespala. Hrad pro Seznam Zprávy spočítal, že na případu pracoval celkem 364,5 hodiny. Z celkově vyplacené částky tedy plyne, že jeho hodinová sazba byla dva tisíce korun.
Na kauze tratíme, řekl advokát
„Jedná se o mimořádně závažnou originální věc. Nebyla v právním řádě ještě řešena,“ řekl serveru Nespala. V éře prezidenta Václava Klause podle něj inkasovali advokáti za poskytování právních služeb více. Zemanovi se podle něj podařilo snížit základní sazbu o tisíc korun. „Takže když bych měl být upřímný, je to kauza, na které ‚tratíme‘, ale je nám ctí zastupovat prezidenta,“ dodal Nespala.
Zemanovými výroky na adresu novináře Peroutky se soud zabýval poprvé v roce 2018, kdy konstatoval, že prezident je v postavení orgánu státu. Za stát ale nemůže v tomto typu soudního řízení jednat Kancelář prezidenta republiky, která je spíše servisní složkou Hradu, a ne institucí zodpovědnou za náhradu škody či nemajetkové újmy.
Proto v řízení vystupovalo ministerstvo financí. To následně ve sporu argumentovalo tím, že podle něj nelze veřejný projev prezidenta republiky z právního hlediska považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.
Pražský městský soud ministerstvu loni v červenci uložil, aby se Kaslové omluvilo konkrétně za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její dědeček byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v polovině října. Omluvu ministerstvo poslalo Kaslové počátkem letošního listopadu.
Peroutkova vnučka žádala omluvu i za další prezidentova slova – mimo jiné za výrok o „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“. Soud ale žádosti nevyhověl.