K přijetí eura není důvod. Polsko má zloté, Maďarsko forinty, říká Pollák ze Senioři sobě

9 minut
Rozhovor s kandidátem do Evropského parlamentu Jaroslavem Pollákem
Zdroj: ČT24

Zástupci všech stran a hnutí, které letos kandidují do Evropského parlamentu, dostávají postupně prostor na ČT24. Pro lídra kandidátky Senioři sobě Jaroslava Polláka jsou stěžejními tématy sociální politika a migrace. Nesouhlasí s rozšířením Unie. Myslí si, že EU je „tak náročná“, že další rozšiřování by v téhle chvíli nebylo správné. Lídři sedmadvacítky by si podle něj měli pozvat někoho z agresorů z Ruska na jednání.

Začínáme hodnocením dvaceti let členství České republiky v Evropské unii. Jak byste těch dvacet let hodnotil vy?

Dvacet let. Je to otázka. Něco se povedlo, něco se nepovedlo. Evropská unie, to by měla být taková jakoby... to kopíruje RVHP. Taky se něco povedlo, něco nepovedlo. Je to tak, že určitě jsou věci, které se povedly, ale je řada věcí, které se nepovedly.

Co se povedlo? Co se nepovedlo?

Povedlo se to, že se otevřely hranice. Je to prostě cestování. A nepovedl se obchod. Obchod se nepovedl, protože řada věcí nefunguje tak, jak má. Jsou věci, které prostě nefungují. Například že Evropská unie nařizuje, kde se co bude vyrábět, jak se bude vyvážet, co se smí chovat, co se nesmí chovat. A takové věci, omezování, to je špatně.

Která tři témata jsou klíčová podle vás v těchto evropských volbách?

Sociální politika a migrace.

Co konkrétně chcete v Evropském parlamentu prosazovat? Čemu chcete bránit?

Chceme do Evropského parlamentu z důvodu toho, že bychom byli rádi, kdybychom viděli v parlamentu, jak se věci chovají, co se týče seniorů. Seniorů jsou tři miliony, takže je to masa lidí. A byli to senioři, kteří to tady vybudovali a budují dál. A potom mají právo, aby v té věci dále rozhodovali.

Chci, aby i senioři byli u toho, když se v Evropském parlamentu budou projednávat některé věci ohledně seniorů. To znamená, že já bych posbíral zkušenosti, co se děje v sousedních státech, jak se tam o seniory starají. A to by se mohlo aplikovat v České republice. Ba naopak, co se v České republice líbí, co funguje, co je pro seniory v pořádku, to by se mohlo aplikovat do Evropského parlamentu.

Ale my teď nevíme, jaké složení toho Evropského parlamentu bude. Jaké tam budou komise. Ale my jsme připraveni jednat v parlamentu i s těmi stranami, které budou mít stejný program jako my. Ten sociální program.

Které věci, které jsou důležité pro seniory, se projednávají na půdě Evropského parlamentu?

To je důležité, aby bylo zachováno. Aby senioři měli právo. Aby se jim zajistila třeba doprava zdarma, léčba zdarma, léčebné pobyty zdarma.

Proč na evropské úrovni, proč ne na národní?

Ano, to je právě to. To je dobrá otázka, proč na evropské úrovni. Protože jsou senioři i jiného státu, které by mohly zajímat tyhle věci, které se budou dít. A mohlo by zajímat i seniory, třeba v Maďarsku nebo v Polsku, že se tady prosazují takové věci. Ale my potřebujeme, aby se v tom Evropském parlamentu nestávalo, že přijde nějaké nařízení, které by mohlo poškodit naše seniory.

Měla by se EU rozšiřovat?

Já si myslím, že v téhle chvíli to není na pořadu dne. Že v téhle chvíli je ta dvacet sedmička tak náročná, že nějaké další rozšiřování by v téhle chvíli asi nebylo to správné.

Jak hodnotíte schválený migrační pakt? Tedy tu změnu migrační a azylové politiky EU?

To je velice zajímavá otázka, to jsem rád. Protože v tomhle máme svoje názory. Myslíme si, že migrace by měla být určitě tím způsobem, že je Schengen, jsou hranice, kde by mělo být zřízené zařízení, kde budou dotyční žadatelé prověřeni, zkontrolováni. A aby sem neproudili jenom lidi, kteří nejsou vůbec migranti.

Promiňte a podporujete ten migrační pakt, nebo ne?

Ne. V téhle chvíli, tak jak to je nastavené, ne. Určitě ne.

Proč?

Protože je to nastaveno tím způsobem, že jsou určovány kvóty, kdo má koho přijmout. A nerozhoduje se vůbec, jestli to jsou migranti. Vždyť nevíme, co to jsou za lidi, kteří sem přijíždějí.

Ale promiňte, součástí toho paktu je i to řízení, o kterém mluvíte.

Je to řízení.

Jeho posílení.

Je. A zatím to úplně nefunguje. Mělo by to být tak, že když ten migrant tady nemá co dělat, měl by být okamžitě deportován. A to se neděje. Ta deportace nefunguje. Že bychom měli okamžitě deportovat ty lidi, to zatím nefunguje.

Měla by EU dál podporovat Ukrajinu?

Tak to je zajímavá otázka. Já myslím, že podporovat ano, ale že v téhle chvíli je to málo. To nestačí. Určitě by se mělo zařídit, že by se ty státy měly sejít. Ta dvacet sedmička. Ale měly by se sejít hlavně i s tím, kdo to všechno zavinil, ten agresor. S ním by měly jednat. A to se zatím neděje.

A kdo by měl jednat s kým?

Víme, proti komu se tady bojuje, je to proti Rusku. Takže by měli pozvat někoho z těch agresorů z Ruska na jednání. A zatím se to tak neděje.

Podporujete Green Deal?

No to je další důležitá věc. Určitě. Ale jsme na to sami a nestačíme na to. Tím, že Amerika od toho dala ruce pryč, my sami na to nestačíme.

Co by mělo být s Green Dealem?

Ochrana ovzduší, ochrana přírody. Já jsem zažil v devadesátých letech situaci, že se navrhovalo, byl jsem u toho, (aby) jezdily kamiony ve vlacích. To znamená ochrana přírody. Já jsem měl někde dokonce takovou nabídku společnosti, která se zabývá spalováním emisí. Nabízejí o patnáct až dvacet procent snížení emise. Takže určitě by se s tím mělo něco dělat.

To, co se tady vymýšlí, že by měly být elektromobily, v tuhle chvíli nefunguje. Takže zabývat se tím, co by se s tím dalo udělat – to znamená, opravdu tu emisi snižovat.

Měla by ČR přijmout euro?

O tomhle jsme se také bavili – určitě ne. Protože víme dobře, že je Polsko – má zloté, Maďarsko forinty. Takže není důvod, aby Česká republika měla euro. Protože i v České republice se eurem dá platit. Takže v téhle chvíli určitě ne.

V budoucnu, brzy, se Česko stane takzvaným „čistým plátcem“, což znamená, že budeme více přispívat do fondů EU, než budeme čerpat. Dosud jsme „čistým příjemcem“, více čerpáme. Jak byste to jako poslanec Evropského parlamentu vysvětloval svým voličům, že dochází k té změně a přispíváme více na regiony v jiných zemích?

To je zajímavá otázka v tomhle směru. Určitě bychom museli posuzovat, kolik se kam čerpá a proč tam čerpat. To bychom museli určitě vědět a pak bychom podle toho jednali.

Jak byste vysvětlil ta pravidla, která jsou daná? Na tom se nic nezmění.

Jo tak. Že už to jednou je rozhodnuté a s tím neuděláme nic. V téhle chvíli mě nenapadá řešení. Prostě určitě by se muselo najít pro naše občany vysvětlení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde taky déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 26 mminutami

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 4 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 5 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 14 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...