Hnutí ANO dosahuje 32 procent, ČSSD jen patnácti

Dominance hnutí ANO ve volebním modelu pokračuje i v roce 2017, na který připadají parlamentní volby. V únoru se ANO umístilo na prvním místě se ziskem 32 procent, zatímco druhá ČSSD dosáhla na patnáct procent. I když poslední volby vyhrála sociální demokracie, ve volebním modelu dosahuje vyšších preferencí ANO v podstatě od začátku společného vládnutí. Průzkum pro Českou televizi zpracovala v rámci projektu Trendy Česka společnost Kantar TNS.

Zatímco první polovina loňského roku byla ve znamení úbytku příznivců hnutí ANO, od května byl patrný nárůst, který hnutí dostal až nad třicetiprocentní úroveň. Únorový volební model ale naznačuje, že se nárůst s přelomem roku zastavil, takže vykazuje 32 procent. ČSSD naopak v druhé polovině minulého roku její příznivci spíš ubývali, avšak i tento úbytek se v současné době zastavil.

Téma nadcházejících voleb, ze kterých vzejde nová vláda, se v politických diskusích objevuje čím dál častěji. ČSSD například představila své návrhy daňových změn, které by znamenaly progresivní zdanění nebo sektorovou daň pro banky. Předseda ČSSD a zároveň premiér Bohuslav Sobotka pak také uvedl, že by případná koalice s komunisty nebyla problém.

Sociální demokraté zároveň ještě mění jednoho ministra. Ke konci února byl odvolán šéf resortu průmyslu a obchodu Jan Mládek v souvislosti s debatou ohledně cen za mobilní služby v Česku. Jeho nástupce ale ještě nebyl vybrán, Sobotka rozhodnutí ponechal až na dobu po stranickém sjezdu.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zase z možné povolební spolupráce vyloučil jak komunisty, tak Svobodu a přímou demokracii Tomia Okamury. Hnutí ANO také odmítá zvyšování daní. Podle Babiše jde o to vybírat daně, čímž odkazuje na zavedení kontrolního hlášení nebo elektronické evidence tržeb, které současný kabinet prosadil.

Babiš ale musel čelit v nedávné době kritice kvůli nákupu korunových dluhopisů, které v roce 2012 vydal Agrofert a u kterých nemusel danit výnosy. Situaci se snaží řešit i návrhem na jejich zdanění od příštího roku. V souvislosti se zákonem o střetu zájmů se pak musel odstřihnout od svých firem, jako je Agrofert, a tak jejich akcie vložil do svěřenských fondů.

ODS se drží nad výsledkem z minulých voleb

Pokud jde o další výsledky únorového volebního modelu, ve srovnání s podzimem loňského roku lze pozorovat změny také u ODS a KSČM, u nichž je patrný nárůst voličské přízně. Pro KSČM však deset procent stále představuje nižší hodnotu, jen oproti skutečnému zisku z minulých voleb je to o pět procentních bodů méně. Naopak preference ODS jsou nyní na 10,5 procenta, což je o tři procentní body více, než co získala v předčasných volbách na podzim 2013, když vláda v čele s občanskými demokraty padla.

Volební model – vývoj preferencí parlamentních stran
Zdroj: Kantar TNS CZ

Pokles pak vykazuje druhá opoziční pravicová strana TOP 09, která má stejně jako Svoboda a přímá demokracie 6,5 procenta v únorovém volebním modelu.

Od začátku roku se pak diskutuje, jestli KDU-ČSL půjde do voleb se Starosty a nezávislými. Zatímco STAN by chtěli jít v koalici, lidovci se ještě jednoznačně nerozhodli. Kdyby nakonec zvolili společnou koalici, potřebovali by získat deset procent, aby mohli usednout v Poslanecké sněmovně. Samostatně však v únorovém modelu dosáhli lidovci na sedm procent, zatímco STAN na dvě procenta.

Většina občanů České republiky vnímá současnou politickou situaci spíš negativně. Konkrétně v únoru ji 67 procent dotázaných hodnotilo jako „velmi“ nebo „spíše špatnou“. Opačný názor najdeme u 28 procent lidí. Hodnoty se však od minulého měření příliš nemění. Více než polovina respondentů pak vyjadřuje vládě nedůvěru. Pouze 35 procent občanů „rozhodně“ nebo „spíše“ současné vládě důvěřuje.

  • Aktuální průzkum pro ČT v rámci pravidelného projektu Trendy Česka provedla společnost Kantar TNS. Sběr dat probíhal ve dnech 4. 2. až 3. 3. 2017 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště). Do volebního modelu vstoupilo 857 respondentů. Ten totiž zahrnuje jen respondenty, kteří zvažují účast ve volbách a uvedli nějakou stranu. Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 0,9 až 3,1 procentního bodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 7 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 8 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 9 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nadace Charty 77 ocenila Gorolovou, bojovnici za odškodnění žen za sterilizaci

Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77 za občanskou statečnost letos získala romská aktivistka a sociální pracovnice Elena Gorolová. Porota ji ocenila za osobní i profesní přínos v boji za odškodnění obětí protiprávních a tajných sterilizací. Vyzdvihla především její dlouhodobou snahu a také odvahu, se kterou téma otevřela, i následný boj za odškodnění obětí protiprávního jednání státních zdravotnických zařízení. Gorolová cenu převzala ve čtvrtek.
před 9 hhodinami

Propad porodnosti je dramatický, říká demografka

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii země – bylo jich zhruba 84 300. Vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiřina Kocourková označuje propad za „dramatický“. Je za ním prý změna reprodukčních plánů i ekonomická nejistota. Česko prý zažívá stejně intenzivní pokles porodnosti a plodnosti jako v 90. letech po listopadové revoluci a změně režimu.
před 12 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 17 hhodinami
Načítání...