Starostové chtějí jít do voleb v koalici s lidovci. Museli by získat přes 10 procent hlasů

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude s lidovci jednat o vytvoření koalice pro podzimní sněmovní volby. Na jednání celostátního sněmu hnutí to schválilo 81 procent delegátů, oznámil předseda Starostů Petr Gazdík. První jednání o programu dvojkoalice by se měla uskutečnit do konce února. Vedení lidovců rozhodnutí Starostů ocenilo, podle nich může nová koalice nabídnout voličům silnou a demokratickou alternativu.

Video 90’ ČT24 - Británie odchází z Evropské unie
video

STAN půjde do voleb v koalici s lidovci

„Celostátní výbor Starostů a nezávislých 81 procenty v tajné volbě pověřil vedení Starostů a nezávislých vyjednávat o koalici s KDU-ČSL pro parlamentní volby v roce 2017,“ řekl Gazdík. Společně s lidovci, kteří jsou nyní součástí vládní koalice chce STAN výrazně promluvit do české politiky. 

Desetiprocentní hranici, kterou musí KDU-ČSL a STAN překročit, aby získaly v podzimních volbách zastoupení ve sněmovně, Gazdík jako překážku nevnímá. „Desetiprocentní hranice se nebojíme, protože pakliže chceme něco v naší zemi změnit, tak mít pět procent a šest mandátů rozhodně nestačí,“ podotkl.

Ambice vznikajícího spojenectví potvrdil také místopředseda strany Vít Rakušan. „Věříme, že v případě, že vznikne dvojkoalice KDU-ČSL a STAN, se stáváme třetí výraznou silou na politickém spektru a výraznou alternativou vůči politice sociální demokracie a politice hnutí ANO,“ řekl.

Program koalice by podle Gazdíka měl naplnit tři základní požadavky – podporu prozápadní demokracii, silné osobnosti na kandidátkách a prosazování decentralizace státní správy. Jednání o programových průsečících začnou okamžitě, STAN chce totiž první výsledky do konce února, aby o nich mohl jednat březnový sněm hnutí.

Lidovci výsledek vítají

Vedení KDU-ČSL rozhodnutí Starostů uvítalo. „Teď musíme společně doladit program a technické podrobnosti, abychom mohli napnout všechny síly a poprat se o volební vítězství. Nabídneme voličům silnou, demokratickou a nezkorumpovanou alternativu,“ reagoval předseda Pavel Bělobrádek.

„Toto rozhodnutí vítám, těším se na spolupráci, která nabízí lidem v ČR politiku, která reprezentuje tradiční hodnoty. Programově máme blízko a spolupracujeme již v mnoha případech na komunální, krajské, senátní či evropské úrovni. Navíc nabízíme lidi, kteří mají za sebou odpracováno, žádné marketingové tváře či lidi s pochybnou minulosti jak z politiky, tak z byznysu. Je to odvážné rozhodnutí, ale pro voliče jasné a čitelné,“ uvedl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

O námluvách mezi lidovci a hnutím STAN, které na konci loňského roku ukončilo těsné spojenectví s TOP 09, se mluvilo už několik měsíců. V úvahu přicházelo několik variant spolupráce KDU-ČSL a Starostů. Starostové dávali nejprve přednost vzniku nové strany, které by stačil zisk pěti procent hlasů. Lidovci si ale o víkendu na celostátní konferenci odhlasovali, že do voleb chtějí jít se STAN v koalici. 

KDU-ČSL v koalici usilovala o vstup do sněmovny v roce 2002, tehdy s US-DEU získala přes 14 procent hlasů. Výsledky KDU-ČSL a STAN v dosavadních průzkumech zatím zopakování tohoto výsledku nenasvědčují. Zastánci koalice obou uskupení ale přesto věří, že jejich ambice není nereálná.

Politolog: Problém bude najít lídra

„Asi nejdůležitější výzvou a zároveň potenciálním rizikem bude otázka personálií. Koalice je na jednu stranu přitažlivá, český volič má rád, když politici jsou schopni se dohodnout, dohodnout se vytvořit nějaký širší subjekt. Ale zároveň se bojí latentní hašteřivosti, nestability, okopávání kotníků, případné budoucí disharmonie a rozhádanosti,“ míní politolog Jan Kubáček.

Problém podle něj bude hlavně najít společného lídra. „Pokud by dvojkoalice měla být strana lidová s bonusem Starostů, tak to samozřejmě voličsky nebude fungovat a je obrovské riziko, že se ani strana lidová ani Starostové nedostanou do Poslanecké sněmovny,“ říká Kubáček.

Jednotící tváří proto podle něj nemůže být ani jeden ze současných předsedů, tedy Pavel Bělobrádek ani Petr Gazdík. „Není vyloučeno, že to bude například (bývalá senátorka a europoslankyně) paní Roithová – ze strany lidové, ale taková umírněná a atraktivní tvář pro nepevného voliče nebo voliče, který by byl ochoten uvažovat o podpoře středové strany a nemá si teď z koho vybrat.“