Gayové a lesby v Česku se nejhůř cítí ve školství a v justici, ukázal průzkum

Čtyři z deseti LGBT+ (leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob) mezi státními zaměstnanci v práci o své sexuální orientaci nemluví, pětina z nich dokonce zažila diskriminaci. Vyplývá to z výzkumu spolků Prague Pride a Queer Geography, podle kterých je situace nejhorší pro gaye a lesby ve školství a v justici. Coming out, tedy okamžik, kdy se člověk se svou sexuální orientací svěří svému okolí, je i tématem letošního ročníku festivalu Prague Pride.

„Nejvíc jsem se bál toho, že na mě někdo bude mít nepříjemné řeči,“ vysvětluje gay Kryštof H., který pracuje jako asistent pedagoga na prvním stupni základní školy.

Když se Kryštofa na jeho orientaci v práci někdo zeptá, odpovídá pravdivě. S kolegy dosud neměl žádný problém, tvrdí ale, že má velké štěstí na kolektiv. Ze své komunity na internetu totiž ví, že někteří učitelé takto upřímní být nemohou, což potvrzuje i výzkum Prague Pride. Podle něj o své odlišné sexuální orientaci s kolegy nemluví 52 % LGBT+ učitelů.

Výzkumníci pracovali i s LGBT+ zaměstnanci z dalších oblastí. Vedle školství o své sexuální orientaci s kolegy nemluví přibližně každý druhý policista, úředník ve státní správě či zaměstnanec v justici. Někteří svou orientaci v práci dokonce skrývají, často se k tomu uchylují opět v justici (50 %), ve školství (46 %) a u policie (46 %).

Policista David H., který pracuje na oblastním dopravním inspektorátu na Moravě, kvůli častým narážkám kolegů v práci dlouho tajil, že je gay. O své orientaci začal otevřeně mluvit, až když byl dočasně převelen do Prahy.

„Kolegové a kolegyně mě nemile překvapili, zvlášť jedna, co neustále hodnotila oblečení a chování jiných a řešila, kdo je a není buzna, jak říkala,“ popisuje. „Předtím jsem si myslel, že je Praha velkoměsto, kde něco takového, jako je být gay, už není téma,“ říká David. Není v tom sám, podle výzkumu se v posledních pěti letech s negativními komentáři setkal téměř každý druhý LGBT+ policista.

Diskriminace

Strach z reakce kolegů nebo ze zhoršení vztahů na pracovišti jsou podle výzkumu hlavní důvody, proč lesby a gayové v práci o své menšinové orientaci nemluví nebo ji dokonce tají. Bojí se i diskriminace a toho, že by jim otevřenost o sexuální orientaci mohla zpomalit kariérní postup.

Právě diskriminaci či obtěžování v posledních pěti letech v práci zažila pětina z nich. Týká se to zejména vojáků, kde má takovou zkušenost 44 % respondentů výzkumu.

Kryštof dodává, že pro školství je specifický i strach z ohlasů rodičů. „Moji žáci jsou sice teprve ve druhé třídě, mají ale spoustu všetečných otázek. V družině se mě pořád ptali, jestli mám nějakou holku, a nakonec jsem jim řekl, že ne, a citlivě vysvětlil proč,“ říká Kryštof. „Reakcí dětí jsem se nebál, rodičů trochu ano. Nakonec se ale nikdo neozval.“

Velkým tématem LGBT+ zaměstnanců jsou i benefity. Registrovaní partneři totiž narozdíl od heterosexuálních párů v manželství nemají nárok na volno, aby doprovodili partnera či dítě k lékaři. Volno jim nikdo negarantuje ani na vlastní svatbu, ošetřování člena rodiny či narození dítěte. Z práce je automaticky neomluví ani v případě, že jejich partner nebo člen rodiny zemře. Bez ukotvení v zákoně takové benefity v Česku od letošního roku nabízí registrovaným partnerům například Česká pošta nebo Škoda Auto.

Coming out

Tématem letošního ročníku festivalu Prague Pride je právě coming out. Organizátoři na festivalové dny 2. až 8. srpna chystají přes sto doprovodných akcí k tomuto i dalším tématům, které se lidí s menšinovou sexuální orientací týkají. Pro ČT to uvedl mluvčí Daniel Zikmund. Festival bude už podruhé bez tradičního duhového průvodu, nahradí ho interaktivní procházka, která propojí místa svázaná s pražskou LGBT+ komunitou.

Výzkum „LGBT+ lidé zaměstnaní ve veřejném sektoru“ vznikl ze spolupráce spolků Queer Geography a Prague Pride. Mezi prosincem 2020 a letošním březnem se ho zúčastnilo 1596 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
15:59Aktualizovánopřed 10 mminutami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 16 mminutami

Českou rozvodovou síť chrání před blackouty striktní postupy i vodní elektrárny

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 43 mminutami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 6 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...