Filip: Náhrady církvím jsou příjem a ten se daní. Stejně jako vyplacená pojistka na auto

27 minut
Filip: Proč mají mít církve nezdaněný příjem? Vyplacenou pojistku na auto taky zdaníte
Zdroj: ČT24

Stát přichází nezdaněním náhrad církvím o příjmy, proto by měla sněmovna urychleně zdanění náhrad schválit, myslí si šéf KSČM Vojtěch Filip. V pořadu Interview ČT24 připomněl, že stát v minulosti zdanil například výsluhy vyplácené policistům, vojákům nebo hasičům. Uvedl také, že přestože se při znárodnění majetku církví mohly stát křivdy, k nespravedlnostem dochází i při vyplácení restitučních nároků.

„Když rozbijete auto, tak pojistku, kterou si platíte, zdaníte. Výplata z pojistky je váš příjem a ten se zdaňuje,“ prohlásil Filip. Podle něj by se tato logika měla uplatnit i na náhrady, které dostávají církve od státu za nevydaný majetek.

„Náhrada se daní, to není nic nenormálního. Proč má mít někdo nezdaněný příjem? To platí i pro náhrady fyzickým osobám. Když se platilo výslužné policii a vojákům, taky je (někdejší ministr financí Miroslav, pozn. red.) Kalousek zdanil,“ zdůraznil Filip.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi schválený v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Komunisté teď tlačí na to, aby sněmovna projednala – a přijala – návrh na zdanění těchto náhrad. Podle Filipa se o to KSČM snaží proto, že státu kvůli odkladům unikají příjmy: „Samozřejmě to spěchá. Legislativní proces běžně trvá půl roku, v tomto případě je to už rok. Zase se náhrady nezdaní jeden rok. Někomu jde zkrátka o to, aby se prostředky ze státního rozpočtu nedanily.“

  • Zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.
  • Většina žádostí o majetek byla už vyřízena, sporné případy řeší soudy, u kterých jsou stovky žalob.
  • Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během třiceti let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci (z toho přes 47 miliard má dostat římskokatolická církev).
  • Zdroj: ČTK

Nová pravidla pro vyplácení náhrad chce šéf komunistů prosadit i proto, že se církev vyrovnání domáhá u soudů. „Ne že se stáhly žaloby proti státu, ale církve jich podávají ještě více, přestože dostávají za ty majetky finanční náhrady,“ uvedl Filip. Zdaněním chce dosáhnout toho, že církve své dnes již podané žaloby stáhnou.

Dalším důvodem, je pak to, že veřejnost podle něj s církevními restitucemi nesouhlasí. „Pořád platí, že ten zákon nepřijalo téměř 80 procent obyvatel této země. Sice ho nezrušil ústavní soud, ale lidé ho vnímají jako velkou nespravedlnost vůči svým daním. Za dvě miliardy by přece udělaly státní sociální ústavy více práce, než kdejaká charita,“ myslí si předseda KSČM.

Filip: Církevní restituce poškozují zase další lidi

Šéf komunistů uznal, že se při znárodňování církevního majetku mohly stát křivdy. „Já jsem přesvědčen, že tam byly věci po právu i křivdy a protiprávní věci,“ řekl Filip. To ale podle něj neznamená, že se při řešení církevních restitucí křivdy nedějí.

Sám se v minulosti církevními restitucemi zabýval jako advokát a některé případy prý zná ze své praxe: „Vezměte si osmdesátiletou paní u lipenského jezera v domě na pozemku, který se má teď vrátit církvi. Myslíte, že když dostane žalobu, aby vydala ten pozemek pod domem státu, aby ho církev mohla získat, že se cítí komfortně? Že není poškozená? Že to není křivda na ní? Ta se bude taky cítit poškozená a bude chtít náhradu – a z čeho to bude stát platit?“

  • Vojtěch Filip stojí v čele KSČM od roku 2005, předtím byl dva roky místopředsedou strany.
    Do nejvyšší stranické funkce nastoupil po rezignaci dlouholetého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka, který strávil v čele KSČM 12 let (červen 1993 až říjen 2005).
  • Pod Filipovým vedením se komunisté vždy dostali do sněmovny, před pěti lety dosáhli druhého nejlepšího polistopadového výsledku, když získali 14,91 procenta hlasů a 33 poslanců (vůbec nejúspěšnější strana byla v roce 2002, kdy měla 18,51 procenta a 41 mandátů). Jenže volby v roce 2017 znamenaly pro stranu debakl.
  • Za Filipova vedení také komunisté zvýšili svůj vliv, a to především před volbami v roce 2006, kdy v parlamentu často fungovala nepsaná koalice ČSSD a KSČM. Významným mezníkem se pro stranu staly krajské volby v říjnu 2008, po nichž se díky koalicím s vítěznou ČSSD v některých krajích poprvé od roku 1989 začali podílet na výkonné moci.
  • Sám Filip také jako dosud jediný komunistický politik po revoluci získal vysokou ústavní funkci, když se opakovaně stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. 
  • Do komunistické strany vstoupil v roce 1983, v letech 1990–92 byl poslancem Sněmovny lidu ve Federálním shromáždění, od roku 1996 je pak poslancem ve sněmovně, kde mimo jiné působil i jako šéf poslaneckého klubu. 
  • Podle archivních dokumentů spolupracoval Filip s komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle soudního rozhodnutí z 90. let ale nešlo o vědomou spolupráci. Filip sice pro tehdejší rozvědku pracoval, nevěděl prý ale, že organizačně spadá pod StB.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěČEPS představuje detaily k pátečnímu výpadku proudu

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS představuje dosud shromážděné informace k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v části Česka. V minulých dnech k tomu státní podnik spustil vyšetřování příčin, které k přerušení dodávek vedly.
Právě teď

Politologové v Událostech, komentářích rozebírali efektivitu předvolebních koalic

Politické strany a hnutí pracují na kandidátních listinách pro podzimní volby do sněmovny. Mezi velkými i menšími uskupeními se tak vedou debaty o možném spojování do koalic a pořadí jejích zástupců na kandidátkách. U spojování politických sil záleží na konkrétní situaci, uvedla v Událostech, komentářích politoložka Vladimíra Dvořáková. Vyplatit se to podle ní může, pokud strana chce snížit konkurenci a tématy partnerské strany neodradí vlastní voliče. Spolupráce pak může drhnout například na ekonomických či bezpečnostních otázkách, upozornil politolog Miloš Brunclík. Debatu moderovala Barbora Kroužková.
před 1 mminutou

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 1 mminutou

Děla Caesar možná nesplní klíčové technické požadavky, upozornil resort

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 3 mminutami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku ve čtvrtek ráno schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na lodičkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden. Obec kvůli uzavření soutěsky přišla o miliony korun. Pozastavila investice, propustila některé zaměstnance.
před 19 mminutami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 59 mminutami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 1 hhodinou

Víkend bude převážně zatažený a deštivý, v neděli se začne oteplovat

Nadcházející víkend bude převážně zatažený s občasným deštěm a přeháňkami, nejvyšší odpolední teploty vystoupají jen lehce nad dvacet stupňů Celsia, na severovýchodě bude ještě chladněji, v sobotu jen kolem šestnácti stupňů. K letním 25 stupňům se teploty začnou přibližovat až v neděli, kdy bude také o něco méně srážek i oblačnosti.
před 2 hhodinami
Načítání...