Bradáčová: Doba je přelomová, novým metodám se nevyhneme

9 minut
Události, komentáře: Lenka Bradáčová míří do čela NSZ
Zdroj: ČT24

Funkce nejvyššího státního zástupce je prý pro budoucí šéfku žalobců a současnou vrchní státní zástupkyni v Praze Lenku Bradáčovou výzvou. V Událostech, komentářích poznamenala, že je člověkem, který rád věci mění a zlepšuje. Vzhledem k nástupu moderních technologií bude třeba dle Bradáčové zavádět nové metody. „Doba je přelomová pro celou společnost, nevyjímaje státní zástupce. Objevuje se nový druh zločinu, nové typy důkazů,“ podotkla.

Bradáčová podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) prý funkci nejvyšší státní zástupkyně dříve nechtěla, zatímco teď je to jinak, protože byla postavena před „hotovou věc“. „Po celé období výkonu funkce pana (Igora) Stříže pro mě bylo důležité, aby nedošlo k politickému otřesu. Nikdy jsem nebyla zastáncem toho, aby nejvyšší státní zástupce – přestože to zákon vládě dovoluje – byl odvoláván z politických důvodů,“ ujasnila.

Blažek také řekl, že za Bradáčovou může ručit. Ona sama míní, že jeho důvěru si získala tím, že je kariérní státní zástupkyní. „Prošla jsem všemi stupni soustavy státního zastupitelství, se státním zastupitelstvím jsem spojila celoživotní kariéru,“ podotkla.

Post nejvyššího státního zástupce je pro ni prý výzvou. „Je to nejvyšší post nejen z hlediska osobního ohodnocení, ale je to především velká odpovědnost za celou soustavu státního zastupitelství a jeho směřování,“ zdůraznila. Poznamenala, že je člověkem, který rád věci mění a zlepšuje. „Vliv, který je s funkcí spojen, tak vnímám jako příležitost věci měnit,“ dodala s tím, že proto funkci přijala.

Budoucí šéfka žalobců již uvedla, že by ve funkci chtěla zredukovat soustavu státních zastupitelství na třístupňovou. „Je to jedna z věcí, o které bych ráda zahájila debatu. To, že to se v roce 2012 tehdejšímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi nepovedlo, ve mně nevyvolává obavu, že by se o tom znovu nemohly debaty otevřít,“ sdělila.

Moderní technologie si žádají nové metody

Vzhledem k nástupu moderních technologií, jako je třeba umělá inteligence, bude třeba dle Bradáčové zavádět nové metody. „Doba je přelomová pro celou společnost, nevyjímaje státní zástupce. Objevuje se nový druh zločinu, nové typy důkazů, které se nejen jinak vyhledávají, ale také jinak interpretují. Je třeba o nich jinak přemýšlet,“ upozornila. Podle ní jde pro policii, soudce a státní zástupce o velkou výzvu.

Bradáčové se někdy přezdívá „Cattani v sukních“, protože je tvrdá a neústupná. Angažovala se i v kauzách, do kterých byli zapleteni někteří politici. Na dotaz, zda se teď mají politici bát, řekla, že nejvyššího státního zástupce se bát nemusí žádný slušný člověk.

Pár hodin před tím, než se v roce 2012 stala vrchní státní zástupkyní, pro ČT uvedla, že nikdy žádné kontakty s politiky neudržovala. To prý stále platí. „Jediným mým partnerem pro komunikaci je ministr spravedlnosti,“ řekla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 32 mminutami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 1 hhodinou

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 7 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 12 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 13 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 14 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 21 hhodinami
Načítání...