Děti, které nastupovaly do školy za covidu, jsou podle průzkumu méně pohybově zdatné

10 minut
Studio ČT24: Olympijská medailistka Kašpárková o budoucnosti sportu ve školách
Zdroj: ČT24

Pohybová zdatnost žáků základních škol a víceletých gymnázií se meziročně zlepšila, ukazují to nejnovější data vycházející z Olympijského víceboje, školního projektu Českého olympijského výboru. Průzkum nicméně ukázal propad zdatnosti u desetiletých dětí, které nastupovaly do školy v covidové době a nemohly se zapojit do kroužků a sportovních oddílů. Výbor chce spolu s ministerstvem školství děti vést ještě více k pohybu, plánují projekt Aktivní škola.

Olympijský víceboj, do kterého se zapojuje zhruba dvanáct set tuzemských škol, pořádá Český olympijský výbor deset let. Posledního ročníku se zúčastnilo přes sto třicet tisíc dětí od šesti do patnácti let.

„Zjistili jsme k našemu překvapení, že tělocvik je jeden z nejméně oblíbených předmětů. Je tam řada chronických omlouvačů, kteří nechtějí cvičit. Naším cílem je vybudovat povědomí o tom, že nejcennější v našem životě je budovat život ve zdraví. Proto jsme se rozhodli vytvořit několik projektů na podporu sportování dětí a mládeže,“ řekl generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Gracík.

Letošní výsledky ukázaly, že se jejich pohybová zdatnost meziročně zlepšila. „Aktivita dětí ale obecně klesá a výsledky u desetiletých ukázaly, že je potřeba pracovat dál. Výsledky navíc nejsou všude stejné. Zatímco aktivita jihomoravských dětí je v celorepublikovém srovnání na velmi dobré úrovni, děti z ekonomicky znevýhodněných regionů jsou na tom hůře,“ řekl místopředseda Českého olympijského výboru Milan Hnilička.

Důležití v motivaci dětí jsou rodiče i učitelé

To v rozhovoru pro Českou televizi potvrdila i ambasadorka Olympijského víceboje Šárka Kašpárková. „V našem projektu jsou oblíbené všechny disciplíny. Výkonnost dětí v jednotlivých disciplínách se odvíjí od krajů, v některých krajích jsou lepší, jinde horší. Závisí to i od sociálních podmínek. Zlepšili se ve skoku dalekém, v hodu. Největší hybnou silou je rodina, která vede děti ke sportu, a pak učitelé. Pokud jsou tělocvikáři skvělí, jako jsem měla třeba já na základní škole, tak je to na těch dětech vidět,“ řekla Kašpárková. „I z toho důvodu každoročně pořádáme pro pedagogy speciální vzdělávací kempy zaměřené na novinky aplikovatelné do hodin tělocviku,“ dodal Hnilička.

V novém ročníku víceboje mohou školy plnit pět speciálních pohybových výzev. Školáci navíc mohou aktivitu zaznamenávat přes aplikaci EPP – Pomáhej pohybem, čímž sbírají body pro Českou olympijskou nadaci. Jejím cílem je podpora ve sportování dětí z ekonomicky a sociálně znevýhodněných rodin nebo dětských domovů.

Všechny děti by měly mít pohyb

Velkou změnou má být připravovaná koncepce ministerstva, která se soustředí na všechny děti, i na ty méně pohybově nadané. „Máme obrovský pokles výkonnosti, tělesné zdatnosti a s věkem se to zhoršuje. Vliv měla i zpráva České školní inspekce, jejíž výsledky nás nepotěšily,“ řekl státní tajemník ministerstva Ondřej Andrys. Z loňského měření mezi žáky základních a středních škol vyplynulo, že se dnešní děti proti školákům z 90. let výrazně zhoršily například ve vytrvalostním běhu.

„Výsledky jsou jednoznačnou argumentací pro to, že je potřeba začít intenzivně pracovat zejména v aktivitách směřujících k podpoře vytrvalosti, všestrannosti a celkové zdatnosti. Mluví se obecně o tom, že by děti měly sportovat. My se ale v koncepci Aktivní školy soustředíme na podporu pohybu – a aktivní pohyb a sport je něco jiného. Sportovat chodí ti, kteří jsou k tomu motivovaní, mají talent nebo na ně třeba i rodina vyvíjí tlak. Potřebujeme ale cílit na všechny děti, aby se hýbaly po celý den,“ sdělil Andrys.

Do školy pěšky nebo na kole

K tomu má přispět podpora toho, aby děti do školy chodily pěšky nebo jezdily na kole, přestávky trávily aktivně, učily se třeba slovní druhy a zlomky s podporou pohybu nebo aby vzrostl podíl venkovní výuky. Tématem jsou i hodiny tělocviku, jejichž obsah se má rovněž proměnit.

„Každoročně přibývá učitelů, kteří pojmou tělocvik moderně, ale pořád přetrvává i konzervativnější způsob, kdy je na jedné straně buď dominantní atletika a gymnastika, anebo na druhé vybíjená, florbal a tento typ her. Pak to znamená, že roste podíl dětí uvolněných z hodin, protože se v tomhle pojetí nenajdou,“ řekl.

Snahou ministerstva je, aby děti z tělocviku nemusely být uvolňovány, ale mohly cvičit způsobem, který jim neublíží, ale pomůže. Podle Andryse budou některá opatření pro školy povinná, jiná budou spíše ve stylu doporučení. Resort chce koncepci představit na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 3 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 7 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 7 hhodinami
Načítání...