Děti jsou v mobilu dvě a půl hodiny ve všední den a čtyři ve volný. Některé zanedbávají i spánek či jídlo

Děti a digitální technologie (zdroj: ČT24)

Digitální technologie hrají stále významnější roli ve volném čase dětí. Na počítači, mobilu nebo tabletu stráví žáci a žákyně ve věku od 11 do 15 let v průměru přes dvě a půl hodiny denně. O víkendu ještě mnohem víc. Vyplývá to ze studie Sociologického ústavu akademie věd, která se zaměřila i na jejich další volnočasové aktivity.

Mezi nejoblíbenější dětské aktivity patří sport, výtvarná činnost, zábava s kamarády a hraní počítačových her. V běžný školní den mají děti nejčastěji dvě až čtyři hodiny volného času. Tento údaj potvrdilo ve zmíněné studii zhruba čtyřicet procent dotázaných žáků.

Výběr aktivit se liší podle sociálně-ekonomického postavení rodiny. „Mezi dětmi z rodin se základním vzděláním například neprovozují sport dvě třetiny, zatímco v rodinách vysokoškolských je to zhruba třetina,“ upozornil vědecký pracovník ze Sociologického ústavu Akademie věd Jiří Šafr.

Alarmující statistika

Čím dál výraznější část volného času děti věnují digitálním technologiím. Ve všední dny v průměru dvě hodiny a osmatřicet minut, o víkendu čtyři hodiny a dvě minuty. „Některé děti zmiňovaly, že kvůli té době, kterou tráví na internetu, zanedbávají i spánek nebo jídlo,“ konstatovala další vědecká pracovnice Sociologického ústavu Akademie věd Věra Patočková.

Téměř polovina dotázaných připustila, že na sociálních sítích tráví až příliš mnoho času. Děti mimo jiné uváděly i fakt, že se cítí nesvé, pokud nemůžou kontrolovat zprávy nebo mají vypnutý mobil.

Chlapci se v digitálním světě věnují hlavně počítačovým hrám, dívky upřednostňují sociální sítě. 

Pokud jde o další činnosti na denní bázi, necelé tři čtvrtiny dotázaných dětí se denně dívají na televizi, asi polovina se věnuje poslechu hudby a čtvrtina nicnedělání a lenošení. Pouze desetina každý den čte.

Načítání...