Dárce v kampani nezveřejnilo ve lhůtě 40 stran a kandidátů

Sedmnáct stran a hnutí kandidujících do krajských voleb a 23 uchazečů o senátní křesla nezveřejnilo ve lhůtě tři dny před volbami dárce a podporovatele předvolební kampaně. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí s nimi může zahájit správní řízení, ve kterém hrozí pokuta od 20 do 300 tisíc korun. Konkrétní politické subjekty, které se provinily, úřad nejmenuje.

Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu se uskuteční v pátek a sobotu. „Strany, hnutí, koalice i nezávislí kandidáti mají tři dny před otevřením volebních místností zveřejnit své dárce prostřednictvím internetových stránek zaregistrovaných u úřadu,“ konstatuje mluvčí úřadu Luisa Divišová.

„Podle zjištění úřadu k danému termínu splnilo povinnost 28 kandidujících stran a 33 koalic, které kandidují v krajských volbách. Jedna strana zveřejnila údaje pouze částečně a zbylých 16 kandidujících subjektů požadované údaje nezveřejnilo vůbec,“ popisuje člen vedení úřadu Jiří Navrátil, který má na starosti krajské volby. Podle něj čtyři strany dosud nenahlásily internetové stránky s informacemi o financování kampaně ani transparentní účet.

Část subjektů nesplnila povinnost ani u senátních voleb. „K termínu splnilo povinnost 44 subjektů z celkového počtu 77. Zbylých 23 požadované údaje nezveřejnilo. Jedná se o 13 politických hnutí a stran, dvě koalice a osm nezávislých kandidátů,“ vyjmenoval člen vedení úřadu Tomáš Hudeček, který má v gesci senátní volby. Sedm stran a tři nezávislí kandidáti dosud úřadu ani nenahlásili adresu internetových stránek s informacemi o financování kampaně, ani číslo transparentního účtu.

Kandidující subjekty měly podle Divišové zveřejnit nejen dárce, kteří věnovali na kampaň finanční příspěvek, ale také další podporovatele a příznivce, kteří poskytli pro kampaň své služby a zboží zdarma nebo za cenu nižší než obvyklou.

„Je otázkou pro voliče, nakolik je nezveřejnění přehledu dárců před volbami výsledkem administrativního opomenutí, chabého právního povědomí nebo rezignace na základní principy transparentního financování politického života,“ komentuje Hudeček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 3 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 7 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 9 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 11 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 12 hhodinami
Načítání...