Kriminalisté dohledali dalších 320 poškozených investorů, kteří vložili své peníze do skupiny WSM. Jednoho člověka kvůli tomu obvinili z pokračujícího podvodu se škodou ve výši přes 161 milionů korun. V pátek o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. V kauze investičních podvodů WSM stanul loni před soudem podnikatel Jiří Kubíček. Kriminalisté neřekli, jestli znovu stíhají právě jeho.
Další stovky podvedených. Policisté z NCOZ rozšířili obvinění v kauze podivných investic
„Obviněná osoba měla podle našich závěrů v období let 2012 až 2017 podvodně, na bázi takzvaného Ponziho schématu, vylákat prostřednictvím společností, které ovládala, finanční prostředky za účelem údajné investice do automatického obchodního systému,“ popsal Ibehej.
Princip Ponziho schématu spočívá v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, provozovatel schématu si ale peníze místo investování nechává a vyplácí prostředky fondu jen některým investorům za účelem nalákání dalších. Ve chvíli, kdy ve fondu nejsou žádné peníze, zkrachuje.
Škoda celkem přes dvě miliardy korun
„Jedná se o další dílčí jednání v trestní věci ohledně skupiny WSM, ve které v současné době již probíhá hlavní líčení u Městského soudu v Praze,“ doplnil Ibehej s tím, že obviněný zůstal na svobodě a kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství. To, zda se aktuální stíhání opět týká Kubíčka, mluvčí nekomentoval. Popis skutku i časové období však odpovídá podnikatelově dřívější obžalobě.
Jednatel společnosti WSM Bohemia Kubíček čelí před soudem obvinění z toho, že při podvodech s takzvanými roboty na devizovém trhu připravil 7801 investorů celkem nejméně o 2,25 miliardy korun. Hrozí mu pět až deset let vězení. Muž vinu odmítá. Trvá na tom, že jeho roboti, tedy speciální software, skutečně existují, a to v počítačích, které mu zabavila policie.
Vypověděl také, že nedělal nic, co by odporovalo uzavřeným smlouvám. Klienti podle něj mohli od kontraktu kdykoliv bez následků odstoupit. Vyšetřovatelé rozsáhlé kauzy přirovnali způsob mužova podnikání k takzvanému letadlu či pyramidové hře.
„Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi financí do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, zejména těch, které nepodléhají regulaci České národní banky. S podobným druhem trestné činnosti se policie setkává opakovaně,“ varoval Ibehej.