Civilní rozvědku povede Posolda, souhlasila vláda

2 minuty
Události: Šéfem civilní rozvědky se stane Vladimír Posolda
Zdroj: ČT24

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po středečním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Post ředitele rozvědky není obsazený od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek. Ve středečním Interview ČT24 bude o změně ve vedení rozvědky debatovat náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka.

Posolda je podle Rakušana držitelem osvědčení na stupeň přísně tajné. Ve zpravodajských službách se věnoval technické, analytické i operativní činnosti. „Zahraničními partnery je v rámci zpravodajské komunity, ale i mimo ni, vnímán jako vážený a respektovaný zástupce České republiky,“ stálo v návrhu pro vládu. Podle materiálu dosavadní kariérou jednoznačně prokázal vysokou profesionalitu, odborné znalosti a manažerské schopnosti.

Rakušan řekl, že vybíral z více kandidátů, Posoldu vybral kvůli jeho dobré reputaci, profesnímu životopisu i manažerským zkušenostem v tajných službách. „Je to člověk, který službě velmi dobře rozumí a svými charakterovými danostmi je schopný dát té službě patřičný klid, který každopádně potřebuje,“ uvedl. Ve čtvrtek nového ředitele představí sněmovnímu bezpečnostnímu výboru, Posolda zákonodárcům za zavřenými dveřmi sdělí své priority.

„Věřím, že prošel veškerými screeningy tak, jak bylo potřeba, o čemž hovoří i jeho prověrka na přísně tajné. Věřím, že konečně bude moci služba začít pracovat tak, jak má,“ vyjádřila se předsedkyně poslanecké komise pro kontrolu ÚZSI Taťána Malá (ANO).

Posolda začínal kariéru v roce 1990 ještě ve federálních zpravodajských službách, do roku 1998 pak působil v Bezpečnostní informační službě (BIS). Podle serveru Aktuálně.cz v rozvědce brzy odpovídal za analytiku. Později byl také oficiálním zástupcem rozvědky v zahraničí, v roce 2004 byl Posolda v médiích zmiňován jako náměstek ředitele ÚZSI pro zpravodajskou činnost.

Měl být velvyslancem

Od roku 2019 zastával v ÚZSI funkci náměstka pro operativní činnost. O dva roky později rozvědku po sporech s tehdejším ředitelem Markem Šimandlem opustil a působil na ministerstvu zahraničí v sekci bezpečnosti a multilaterálních vztahů. Aktuálně se chystal vyjet jako velvyslanec do Jordánska, kde už získal takzvaný agrément.

Mlejnek nastoupil do funkce ředitele ÚZSI 8. července, kdy nahradil Šimandla. Rezignoval o necelé dva měsíce později kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí.

Posolda je velmi dobrá volba, myslí si někdejší šéf ÚZSI Randák

Podle Karla Randáka, ředitele civilní rozvědky v letech 2004 až 2006, je Posolda velmi dobrou volbou. „Pan ministr Rakušan si zřejmě po zdrcující zkušenosti se svou minulou volbou opravil názor na to, jak by služba měla fungovat a kdo by ji měl vést,“ uvedl.

„Pokud člověk má zkušenosti z vnitřku služby, ví, jak funguje, což je právě případ Vladimíra Posoldy, pak je to nespornou výhodou. Pokud víte, jak se zachází s informacemi, jakým způsobem se zpravodajské informace získávají, zpracovávají, kdo je adresát, tak je to samozřejmě výhoda – a Vladimír Posolda to umí perfektně,“ vysvětlil Randák.

5 minut
UK: Vladimír Posolda v čele civilní rozvědky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 3 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 4 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 5 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 12 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 14 hhodinami
Načítání...