Chodí pešek okolo Martinů, bouchnout ho může v úterý

Praha - Společné setkání policejního prezidenta Oldřicha Martinů s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem vnitra Radkem Johnem (Věci veřejné) rozhodne o dalším osudu policejního šéfa. Tato trojstranná schůzka se měla odehrát dnes, byla však kvůli časové zaneprázdněnosti premiéra zrušena. S Martinů se v podvečer krátce sešel jen ministr John, který posléze novináře seznámil s novým domluveným termínem.

„Informoval jsem policejního prezidenta o časových sledech, bylo potřeba si to říct. Bylo to dnes opravdu nestihnutelné,“ konstatoval John. Sám Martinů nepokládá dnešní setkání s Johnem za zásadní, žádal prý především o schůzku s předsedou vlády. „Své rozhodnutí o mé budoucnosti odkládám na příští týden, až na schůzku s panem premiérem,“ pronesl pro novináře. Nemá prý zatím „úplně jasno“ a svou budoucnost v případě odchodu z čela policie prý vůbec neřešil.

Premiér Nečas, který musel odletět na evropský summit do Bruselu, dnes kvůli posunu v projednávání státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně zrušil i své setkání s britským ministrem zahraničí Williamem Haguem. Lídři tří koaličních stran téma policejního prezidenta probírali už před polednem, když se sešli kvůli dalšímu setrvání ministra životního prostředí Pavla Drobila ve vládě. Problematice personálního obsazení funkce policejního prezidenta prý byla věnována velká část schůzky. John na plénu sněmovny přečetl usnesení poslaneckého klubu své strany, podle kterého i Drobilova kauza dokazuje, že nedůvěra ve standardní postupy policie a její nezávislost pokračuje. Opoziční poslanci po vystoupení ministra Johna reagovali pochybnostmi, zda vůbec může nynější vláda vybrat do funkce policejního prezidenta nezávislou osobu.

Ministr vnitra Radek John při jednání sněmovny za smíchu poslanců:

„Trváme na rezignaci policejního prezidenta a chceme řádné výběrové řízení, abychom vybrali silné, nezávislé jméno, které bude garancí skutečného boje proti korupci.“

Odvolání policejního prezidenta není jen tak

Odchod Martinů začal John požadovat už před časem a rozpoutal tím několik kol schůzek na nejrůznějších úrovních. Podle ministra se například stupňují problémy v policii, celostátní útvary plně nefungují a elitní policisté nedůvěřují vedení policejního prezidia. Za problém označil i závažné úniky informací.

Policejní prezident je v zásadě neodvolatelný. Zákon o služebním poměru totiž podle ministerstva vnitra neumožňuje, aby ministr odvolal šéfa policie „jednostranným rozhodnutím“. Norma zároveň jeho mandát časově nijak neomezuje. Martinů při svém nástupu v roce 2007 avizoval, že chce policii vést pět let. Podle ministerstva by v současnosti bylo možné Martinů odvolat pouze za situace, kdy by byl zařazen do takzvané činné zálohy. Jde o případ, kdy by byl vyslán „k výkonu služby“ mimo policii, například do zahraničí nebo k jiné organizační složce státu.

Další jednání K9
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěNominační projevy kandidátů na prvního místopředsedu ODS

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v pražském hotelu Clarion zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, který se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolí také prvního místopředsedu.
06:00Aktualizovánopřed 7 mminutami

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...