Důkazem toho, že první pomoc při vážných případech zachraňuje život, je příběh devítiletého Romana z Přerova. Toho v květnu zachytil vlak, když si hrál s kamarády poblíž železniční trati. Šanci na přežití vážně zraněného chlapce si tehdy lékaři netroufali odhadnout. Právě díky rychlé první pomoci a také péči specialistů nyní Roman opustil nemocnici po svých.
Chlapec, kterého zachytil vlak, opustil nemocnici. Podle lékařů je první pomoc klíčová
Když lékaři devítiletého Romana přijali na oddělení, nikdo netušil, zda se dostane domů. Byl totiž v ohrožení života. Měl poraněný mozek, plíce, zlomené lebeční kosti a nohu. „Šlo o takzvanou tlakovou vlnu, byl v bezprostřední blízkosti rychlíku. On (Roman, pozn. red.) asi narazil o zem a ještě betonovou stěnu,“ přiblížil primář oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Zaoral.
Nyní, zhruba dva a půl měsíce od úrazu, už Roman přístroje nepotřebuje. Je na běžném pokoji, učí se znovu chodit i mluvit. „Slyšet jeho hlas… to byla nádhera. Naučil se levou rukou psát, kreslit, snaží se zapojit pravou,“ popsala Romanova matka Jana Stalčíková. Nyní pacienta čeká ještě pobyt v lázních. Jeho matka věří, že se v září vrátí mezi spolužáky do školy.
Podle lékařů chlapci pomohlo, že dostal včas laickou první pomoc. Na místě ho resuscitovali stevardi a cestující z vlaku. „Doba, kdy se neresuscituje, kdy se nedostává k životně důležitým orgánům kyslík, je rozhodující,“ vysvětlil Zaoral.
Vrtulník chlapce přepravil do specializovaného traumacentra. Tam se o něj staral tým lékařů různých odborností. „Stejné poranění u dětí má výrazně lepší prognózu, protože dospělí mají často i přidružená onemocnění, třeba srdeční,“ uvedl primář anestezie z Fakultní nemocnice Ostrava Jan Divák.