Česko registruje první případy nákazy covidem u lidí vracejících se ze zahraniční dovolené, uvedl Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli serveru SeznamZprávy.cz potvrdil, že Česko zaregistrovalo první případy nákazy lidí vracejících se z dovolené v zahraničí. Jde podle něho zatím o jednotky, ne desítky případů. Během soboty přibylo v Česku 53 nových případů koronaviru. Předchozí čtyři pracovní dny přesáhl denní přírůstek stovku. O víkendech a svátcích ale bývá méně testů, tím pádem i potvrzených případů.

„Už jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené. Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů,“ uvedl Vojtěch. Konkrétně dva lidé si nákazu přivezli z Chorvatska, za rizikové země označil ministr ještě Bulharsko a Řecko. Lidé by při cestách do těchto oblíbených přímořských států měli podle Vojtěcha počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit.

Podle odborníků se virus v Česku nekontrolovaně nešíří, ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku.

Počet aktuálně nemocných vzrostl na 4536. Většina z nich má mírný průběh onemocnění. V nemocnicích je s koronavirem 137 pacientů, zhruba o desítku méně než v pátek. Ve vážném stavu je 16 z nich. Celkem hygienici tak od vypuknutí nemoci covid-19 v zemi potvrdili 13 115 nakažených. Vyléčilo se 8227 z nich, počet obětí zůstává na číslu 352, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pod stovkou byl denní přírůstek nakažených naposledy ve dvou svátečních dnech červencového prodlouženého víkendu, předtím i potom přesáhl tuto hranici. Například v pátek přibylo 143 případů, což bylo v červenci dosud nejvíc. Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni, tento údaj za sobotu zveřejní ministerstvo v neděli vpodvečer.

Na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, které je nyní nemocí nejvíc zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 96 nových případů na sto tisíc obyvatel. Tento ukazatel v tomto okrese v posledních dnech klesá. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými, i v dalších zasažených okresech se ohniska objevila v místních firmách.

Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní téměř 36 nových případů na sto tisíc obyvatel. Na Ostravsku je to 18, na Kutnohorsku ve středních Čechách 37, na Jihlavsku na Vysočině víc než 19 nově nemocných na sto tisíc obyvatel a například v Praze a okolí zhruba pět.

Nejvíce nakažených je od začátku epidemie v Moravskoslezském kraji

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3690 případů koronaviru. V Praze je to o asi tisíc případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 211 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři. Poslední oběť eviduje ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek, údaje se ale mohou ještě zpětně měnit.

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech.

Opozice tvrdí, že v případě Karvinska stát postupoval pomalu, zmateně a málo efektivně. „Z toho, že máme lokální ohnisko nákazy, nelze dělat fatální závěry o selhání systému,“ ohradil se vůči výtkám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).