Česko formálně stvrdilo dohodu mezi EU a Velkou Británií, souhlas už vyjádřily i ostatní unijní státy

Česko v úterý formálně odeslalo souhlas s dohodou mezi Evropskou unií a Británií, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy, potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Později sdělil, že s úmluvou už vyjádřily souhlas všechny členské státy EU. Britský parlament bude dohodu schvalovat ve středu.

Členské státy musely dohodu, kterou v pondělí jednomyslně podpořili velvyslanci zemí EU, formálně stvrdit písemnou cestou. Na unijní straně tak už nic nebrání jejímu vstupu v platnost. Na Vánoce uzavřená úmluva může být platná od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu, který ji bude schvalovat až dodatečně během dvouměsíční doby její provizorní platnosti.

„Zítra v 09:30 předsedkyně Evropské komise a šéf Evropské rady podepíšou dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Británií. Důležitý okamžik,“ napsala v úterý na Twitteru mluvčí komise Dana Spinantová.

Dokument bude hned poté letecky dopraven do sídla britského premiéra v Downing Street a bezprostředně po podpisu Borise Johnsona začne v 10:30 debata v Dolní sněmovně parlamentu. Poté dohoda poputuje do Sněmovny lordů, kde by se mělo hlasovat pozdě večer.

Británie opustila Unii po 47 letech

Bezproblémové obchodování přes Lamanšský průliv, které nebude zatíženo cly, zajišťuje dokument o více než 1200 stránkách. Dohoda také upravuje vzájemné vztahy například v rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Británie opustila evropský blok po 47 letech na konci ledna. Obě strany se od té doby složitě dohadovaly na podobě budoucích vztahů a ještě v polovině prosince hovořili vrcholní politici o tom, že jako pravděpodobnější vidí krach jednání než uzavření dohody. Nakonec se však vyjednávačům podařilo dospět ke smlouvě, která odvrátila hrozbu plošného zavedení cel.