Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý obvinil ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) z podpory terorismu. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodl o předvolání ruského velvyslance Alexandra Zmejevského a náměstek ministra Jaroslav Kurfürst se důrazně ohradil proti obviněním Ruska vůči Česku na Radě bezpečnosti OSN. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády dodal, že kabinet považuje ruské výroky za naprosto nepřijatelné.
Česká diplomacie si předvolala ruského velvyslance. Vláda považuje osočení Černochové za nepřijatelné
Náměstek se podle Lipavského „důrazně ohradil proti nehorázným a lživým obviněním Ruska vůči České republice“ v Radě bezpečnosti OSN. „Pokud chce Rusko mluvit o terorismu podporovaném státem, ať si zamete před vlastním prahem,“ uvedl ministr.
Něbenzja Černochovou obvinil kvůli jejímu vyjádření po sobotním atentátu, při němž zemřela Darja Duginová, dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Ministryně obrany v sobotu na Twitteru reagovala slovy, že jí není líto dcery ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí „zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie“.
„I když necháme stranou morálku, kterou u našich západních kolegů už dávno nahradila rusofobie, jsou vyjádření Černochové v jádru otevřenou podporou a oslavou teroristického útoku proti naší občance,“ prohlásil v úterý Něbenzja při jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Záporožské jaderné elektrárně, kterou okupují ruské jednotky.
Černochová v úterý velvyslancova obvinění odmítla, je podle ní zásadní rozdíl mezi „oslavou teroristického útoku“ a vyjádřením „nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky“ veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců.
„Obvinění Jany Černochové z podpory terorismu jakýmkoliv představitelem Ruské federace, která se dopouští válečných zločinů na Ukrajině, nelze považovat za nic jiného než projev vrcholného cynismu,“ sdělil premiér Petr Fiala (ODS).
Lipavský později řekl ČT, že předvolání v Černínském paláci netrvalo víc než 15 minut a na výtky z české strany nezazněla od ruského velvyslance „prakticky žádná reakce“. „Pokud má ruská strana potřebu obviňovat Českou republiku z čehokoliv, co se týká terorismu, tak by si měla zamést před vlastním prahem,“ uvedl k tomu Lipavský.
Ruští představitelé dál kritizují Černochovou
Ke kritice Černochové se připojil tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. „Rusko vychází z toho, že ani jedna civilizovaná země, bez ohledu na její politický kurz, nemá právo ignorovat veřejné schvalování terorismu, a tím spíše pocházející od vysoce postaveného státního činitele,“ řekl Patrušev podle ruské státní agentury TASS.
Podle britských vyšetřovatelů to přitom byl právě on, kdo jako šéf tajné služby FSB posvětil, zřejmě s vědomím prezidenta Vladimira Putina, operaci s cílem zabít bývalého důstojníka FSB Alexandra Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210, které mu v listopadu 2006 v londýnském hotelu Millennium přimíchali do čaje ruští agenti.
„Naše vláda považuje za naprosto nepřijatelné výroky představitelů Ruské federace na adresu paní ministryně obrany Jany Černochové,“ řekl ve středu na tiskové konferenci Fiala. Připomněl, že to v první reakci označil za vrcholný cynismus. „Tyto výroky zaznívají od představitelů státu, který se dopouští válečných zločinů a brutálním způsobem postupuje při své agresivní válce proti Ukrajině,“ uvedl.