Pokud by se restrikce zavedené v rámci boje s koronavirem uvolňovaly příliš rychlým tempem, mají tři čtvrtiny občanů obavy z druhé vlny epidemie. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro ČT. Ten také zkoumal, jak lidé hodnotí zmírňování opatření i možnost takzvaného promořování populace.
Češi se obávají druhé vlny epidemie při rychlém uvolňování opatření, ukázal průzkum
Výzkum na vzorku 800 lidí se uskutečnil ve dnech 21. a 22. dubna, tedy nereflektuje ještě názor obyvatel na poslední rozhodnutí vlády, kterými mimo jiné upustila od omezení volného pohybu obyvatel a urychlila otevírání obchodů a služeb.
S rozvolňováním se začalo zhruba před dvěma týdny, ale třetina lidí uvedla, že s tím měla vláda ještě posečkat. Naopak dvě pětiny dotázaných měly pocit, že se s mírněním restrikcí začalo ve správnou dobu. Třináct procent dotázaných se pak domnívá, že k uvolňování měl stát přistoupit ještě dříve.
Podle průzkumu pak převažuje obava z druhé vlny epidemie koronaviru během roku. Že by mohla být stejně velká nebo i větší si myslí 39 procent lidí, jen o něco méně obyvatel si myslí, že by byla spíš menší. Patnáct procent respondentů nemá v tomto směru žádné obavy.
Proti cílenému promoření
Jedna z otázek v průzkumu se týkala také promořování – procesu, kdy velká část populace cíleně přijde do kontaktu s onemocněním a na jejím základě si pak vytvoří protilátky. Takové řešení by považovaly za vhodné necelé dvě pětiny dotázaných. Opačného názoru jsou téměř dvě třetiny.
Průzkum také potvrdil, že lidé považují za nejdůvěryhodnějšího představitele kabinetu v souvislosti s tématem koronaviru náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymulu. Podobně se lidé vyslovili i při minulém dotazování. Na žebříčku důvěryhodnosti se dále umístil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), za ním premiér Andrej Babiš (ANO) a po něm ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).