Část pacientů možná čeká méně cest za odbornými doktory. Léky by mohli předepsat i praktici

2 minuty
Události: Některé léky spadající pod specialisty by mohli předepsat i praktici
Zdroj: ČT24

Praktičtí lékaři navrhli ministerstvu zdravotnictví, aby mohli nově předepisovat asi dvě stovky léků, které dosud spadají pod kontrolu specialistů. Resort souhlasí, změny chce zavést od podzimu. Část pacientů by pak mohla ušetřit cestu k některým odborným lékařům.

Jakub Mrvík trpí atopickým ekzémem, kvůli němu chodí už od dětství k dermatologům. Náročnější léčbu mu i nadále bude nastavovat jedině specialista. Pro některé základní masti by ale nově mohl i do ordinace praktika.

„Dokážu si představit, že bych šel za svým obvodním lékařem jenom kvůli mastičce na promazávání a nemusel bych čas trávit tady (u specialisty, pozn. redakce). Protože vím, že když sem přijdu, tak je tu vždycky hodně lidí a člověk tady stráví pak půl dne jenom kvůli mastičkám,“ říká Mrvík.

Navíc například v kožních ambulancích ve Fakultní nemocnici na Vinohradech v Praze je nyní objednací lhůta zhruba dva měsíce.

Specialisté navrhují projednat každý lék zvlášť

Primář Dermatovenerologické kliniky FNKV Spyridon Gkalpakiotis by byl ochoten ohledně některých léků diskutovat. Zmiňuje ale i druhou stranu pohledu. „Někdy i my dermatologové bádáme nad tím, co to je za diagnózu, takže možná že alespoň ta vstupní kontrola u dermatologů by nebyla špatná.“

Praktičtí lékaři by nově mohli podle současných návrhů předepisovat vybrané léky nejen na kožní onemocnění, ale například také na diabetes či kardiologická onemocnění. „Nejvíc z toho bude profitovat starší pacient, který není mobilní, a pak jsou to venkovští pacienti, kde ta hustota péče je menší,“ odhaduje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.  

Proti uvolnění léků z takzvané skupiny L praktikům nejsou ani ambulantní specialisté. Dodávají však, že předtím se musí posoudit každý lék zvlášť. „A zároveň s tím je potřeba u toho léku nebo u choroby, která je léčena tím lékem, stanovit, jaký by byl ideální postup spolupráce mezi praktickým lékařem a příslušným specialistou,“ říká předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. 

Hlavním přínosem pro pacienta by mělo být to, že lidé nebudou muset absolvovat několik koleček návštěv lékařů, domnívá se náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. „Čímž bychom zase mohli odlehčit některým z těch odborností,“ dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 5 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 5 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 6 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 7 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 13 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 14 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 16 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 19 hhodinami
Načítání...