Část lidí vězněných za to, že nenarukovali k lidové armádě, dodnes čeká na soudní rehabilitace

2 minuty
UDÁLOSTI: Ani víc než 30 let po sametové revoluci nejsou rehabilitováni někteří političtí vězni
Zdroj: ČT24

I více než tři desetiletí po pádu komunismu jsou okem zákona považováni za zločince někteří lidé, kteří se tehdejšímu režimu znelíbili. Mezi ně patří i lidé, kteří odmítli nastoupit základní vojenskou službu, většinou k tomu měli náboženské důvody. Soudy rozhodují o každém jednotlivém případu, snahy rehabilitaci začaly již v 90. letech.

Ladislav Šmejkal, který v důsledku toho, že odmítl nastoupit na vojnu, skončil na devět let v komunistických káznicích a uranových dolech.

Samotný trest za odmítnutí vojny byl dvouletý, k tomu mu však soud přičetl ještě sedm let z předchozího trestu za šíření protikomunistických letáků. Původně dostal čtrnáctiletý trest, v jeho polovině byl propuštěn, avšak s tím, že má narukovat.

Na vojnu nenastoupil z náboženských důvodů. „My jako Svědkové Jehovovi, jako věřící, zastáváme biblické názory. Nechceme nikomu ubližovat ani se učit válce,“ uvedl syn dnes již zesnulého politického vězně Štěpán Šmejkal. Dodal, že o rehabilitaci jeho otce jednaly soudy šest let.

Přesto patřil Ladislav Šmejkal k těm šťastnějším z lidí, kteří odmítli sloužit v Československé lidové armádě. Mnoho takzvaných odpíračů vojenské služby soudy očistily až posmrtně a v některých případech nerozhodly dodnes.

Dvě desítky žádostí

Advokát jehovistů Lubomír Müller upozornil, že „rehabilitace po roce 1990 dělali ti soudci, kteří ještě v roce 1989 odpírače vojenské služby posílali do vězení“. Někteří tak dosáhli jen částečné rehabilitace a museli žádat opakovaně.

Podle historiků takzvaní odpírači ve vězení a pracovních táborech trpěli stejně jako jiní političtí vězni. „Je zaznamenané z několika táborů, že je nechali v ostřelovacím pásmu třeba tři dny stát a oni skutečně stáli, dokud nepadli,“ upozornil Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Soudy v současné době řeší ještě dvě desítky žádostí o rehabilitací od takzvaných odpíračů vojenské služby. Některé snahy o očištění trvají už více než třicet let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 3 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 6 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 6 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 8 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 9 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 10 hhodinami
Načítání...