Bude Wiltrud silnější než Sabina? A kdy skončí nadprůměrně teplé počasí v Česku?

Od pátku se v Česku znovu rozfouká. Nárazy větru na horách dosáhnou ale maximálně hodnot kolem 70 kilometrů v hodině, tedy výrazně slabších než při Sabině. Jinak to ale bude na severozápadě Evropy. Nejsilnější má být vítr znovu nad Britskými ostrovy. Přitom právě tam se pořád ještě vypořádávají s následky ničivé bouře Dennis, upozorňuje meteoroložka Alena Zárybnická.

Britští meteorologové ji pojmenovali Dennis, němečtí Victoria. Ať tak či tak, zapisuje se na seznam těch rekordně hlubokých, a tedy i výjimečně ničivých cyklón. Tlak v jejím středu se v sobotu dostal na 920 hektopascalů, čímž se stal Dennis druhou nejhlubší zimní tlakovou níží v Atlantiku. Do absolutního rekordu scházelo jen 7 hektopascalů.

Kvůli výjimečně rychlému poklesu tlaku se zařadila také na seznam takzvaných bombových cyklón, tedy cyklón, které se mimořádně rychle prohlubují. Hranice je stanovena na 24 hektopascalů za 24 hodin. Procesu se říká bombogeneze nebo také rapidní či explozivní cyklogeneze. Že jsou projevy takových tlakových níží extrémní, o tom jsme se letos v zimě mohli přesvědčit několikrát.

Dennis (Victoria) je letos zatím nejsledovanější tlakovou níží v severním Atlantiku
Zdroj: severe-weather.eu

Victoria (Dennis) se pomalu vyplňuje, jako další, podle systému jmen Svobodné univerzity v Hamburku, přichází Wiltrud. Už ve čtvrtek přinese zase silný vítr na Britské ostrovy, v noci na pátek se rozfouká na severu Francie, v zemích Beneluxu i v Německu. Tam mohou nárazy větru hlavně na horách dosahovat až 110 kilometrů v hodině, v nížinách bude foukat většinou do 90 kilometrů za hodinu.

Wiltrud vznikla 17. února 2020
Zdroj: DWD
Silný vítr v Evropě v sobotu
Zdroj: Wetteronline.de
Silný vítr v Evropě v pondělí
Zdroj: Wetteronline.de

U nás budou nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. V sobotu se vítr přechodně utiší, ale už neděle a pondělí budou znovu větrné – s nárazy opět kolem 70 kilometrů za hodinu. Ve srovnání se Sabinou to bude vítr výrazně slabší. Je ale pravděpodobné, že v Česku budou splněna kritéria pro vydání žluté výstrahy, tedy výstrahy nízkého stupně nebezpečí. Sledujte proto předpovědi počasí.

I při současném ochlazení jsou u nás teploty stále nadprůměrné. A bude to tak i dál. Abychom se dostali v maximálních hodnotách na čísla obvyklá pro polovinu února, musela by být maxima kolem dvou stupňů. Ve výhledu jsou ale hodnoty pořád výrazně vyšší – v pondělí a v úterý může být až 14 stupňů Celsia.

Předpověď počasí
Zdroj: ČT

A vysoce nadprůměrné budou teploty v příštích deseti dnech v celé Evropě, s výjimkou Islandu a západního pobřeží Norska. Až o 10 stupňů vyšší než průměr z let 1979–2000 budou teploty v Rusku. A vlastně v celé Asii. Zajímavé jsou odchylky od normálu také v Severní Americe. Kanada bude nadprůměrně teplá, Spojené státy naopak výjimečně studené.

Odchylka teploty od průměru 1979–2000 v Evropě
Zdroj: Climatereanalyzer.com
Odchylka teploty od průměru 1979–2000 v Severní Americe
Zdroj: Climatereanalyzer.com
Odchylka teploty od průměru 1979–2000
Zdroj: Climatereanalyzer.com