Bartoš odmítl Michálkovu rezignaci na funkci předsedy poslanců Pirátů

3 minuty
Události: Změny u Pirátů
Zdroj: ČT24

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nepřijal rezignaci Jakuba Michálka na funkci předsedy poslaneckého klubu strany. Michálek nabídkou reagoval na výsledek on-line hlasování, ve kterém členové Pirátů těsnou většinou rozhodli o jeho odvolání z širšího vedení strany – Republikového výboru. To bylo reakcí na Michálkem podaný návrh změn ve vnitřním fungování strany. Michálek po jednání se stranickými kolegy uvedl, že Bartoš bude mít rezignační dopis u sebe a domluvili se na dalším jednání s klubem za týden. Od zbývajících tří pirátských poslanců i dalších členů strany cítí podporu. Beze změn ve fungování Pirátů ale nevidí garanci dosažení politických cílů.

„Psaly mi desítky lidí, že bych měl dál pokračovat jako předseda klubu, a za tu podporu děkuji a vážím si jí. Přejí si to i naši poslanci. Nicméně pokud nebudeme mít ve straně efektivně fungující zázemí, je pro mě velmi těžké garantovat politické výsledky,“ podotkl Michálek. Dodal, že za zásadní má, aby Piratská strana byla jak dovniř, tak navenek v dobré kondici, a že Piráti dokážou měnit věci. „Jako poslanec zůstávám a budu se soustředit na protikorupční zákony a efektivní řízení projektů úředníků,“ zmínil.

Bartoš prohlásil, že se poslanecký klub sešel v úterý a Michálek předložil rezignační dopis s odůvodněním. „Jeho rezignaci jsem však nepřijal, ostatně i klub se jasně vyjádřil s podporou Jakuba Michálka nejen v jeho práci pro občany, ve sněmovní politice na pozici předsedy klubu, ale i ve snaze o reformy ve fungování Pirátské strany. Ve věci předložené rezignace budeme dále jednat,“ uvedl.

Michálek je předsedou poslaneckého klubu Pirátů od jeho vzniku na začátku minulého volebního období. V čele klubu zůstal i po posledních volbách, kdy kvůli kroužkování voličů na společné kandidátce Starostů a nezávislých (STAN) s Piráty klesl počet pirátských poslanců z dvaadvaceti na čtyři.

Důvodem hlasování o setrvání Michálka v Republikovém výboru byl jeho návrh na změnu organizace strany, která by dala více kompetencí předsednictvu. V hlasování, které Piráti uzavřeli v pondělí večer, se vyjádřilo 685 členů strany. Pro Michálkovo odvolání bylo 353 Pirátů, proti 323 členů, 120 se vyslovilo pro projednání záležitosti na řádném jednání Celostátního fóra. Protože nadpoloviční většinu hlasujících získal pouze návrh na odvolání, byl schválen hned v prvním kole. 

Michálek na výsledek reagoval prohlášením, že rezignuje i na funkci předsedy poslaneckého klubu. „Kdykoliv člověk někde končí, něco nového a hezkého se zase otvírá. Každopádně hodlám dodělat ty protikorupční zákony a moderní řízení projektů státu,“ řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát schválil omezení prodeje pyrotechniky

Prodej zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích bude zřejmě zakázán s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie, schválil ve středu Senát. Podpořil i nový zákon, který má omezit byrokracii a zlepšit tak využití potenciálu tuzemského výzkumu a pomoci mladým vědcům. Na programu má i zpřísnění azylových a migračních pravidel či návrh na povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika.
09:59Aktualizovánopřed 10 mminutami

Postih propagace komunismu je třeba, věří Nedvědický. Gerloch má výhrady

Dosavadní trestní zákoník postrádal explicitní postih komunistického totalitního hnutí, proto byla potřeba novela, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha dosavadní úprava stačila. Ta schválená hovoří o založení, propagaci a podpoře nového hnutí, které směřuje k potlačení práv člověka, podotkl s tím, že neřeší historii.
před 44 mminutami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc.
09:57Aktualizovánopřed 46 mminutami

Jsou obce, které se mobilního signálu zřejmě nedočkají ani za pět let

V Česku je zhruba šestnáct set takzvaných bílých míst, kde stále chybí mobilní signál. Do pěti let musí, podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, mobilní operátoři pokrýt šest set takových lokalit. Například pro lidi z obcí v okolí Březové na Sokolovsku zůstane zřejmě slabý signál problémem dál. Jeho zlepšení by se přitom podle radnice odrazilo i na místním turismu.
před 1 hhodinou

Soud zmírnil muži trest za postřelení milenčina manžela z dvanácti let na podmínku

Bývalý místostarosta Lovosic Miroslav Závada (dříve ODS) nepůjde za postřelení manžela své milenky do vězení. Odvolací pražský vrchní soud mu ve středu změnil původní dvanáctiletý trest odnětí svobody na podmínku. Na rozdíl od ústeckého krajského soudu totiž dospěl k závěru, že Závada se nepokusil o předem promyšlenou vraždu, ale o zabití, když ve strachu ze svého protivníka překročil meze nutné obrany. Rozsudek je pravomocný.
před 1 hhodinou

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 6 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...