Babiše prověřuje GIBS. Chce vědět, zda neměl interní informace od ÚOOZ

Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje, jestli ministr financí Andrej Babiš (ANO) nedostal interní informace od ÚOOZ. O úniku informací může svědčit Babišova zmínka v televizní debatě o údajném šetření protimafiánského útvaru, které se má týkat plzeňské společnosti Škoda Transportation. Tato zpráva totiž nebyla k dohledání v otevřených zdrojích. Informaci přinesl deník Právo.

V čele ÚOOZ stál donedávna Robert Šlachta. Na funkci rezignoval po oznámení reorganizace útvaru. Babiš pak kvůli plánovanému sloučení ÚOOZ s protikorupční policií hrozil odchodem svého hnutí z vlády a dostal se do ostrého sporu s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD).

Předseda ANO poukazoval na to, že Šlachtův útvar vyšetřuje kauzy dotýkající se ČSSD. Zmiňoval olomouckou kauzu Vidkun, v níž policie vyšetřuje údajné propojení mezi podnikateli, policisty a politiky včetně olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). 

Ve čtvrtečním vysílání televize Nova ale Babiš také zmínil údajné šetření ÚOOZ týkající se plzeňské společnosti Škoda Transportation, která je podle něj blízká Chovancovi. V otevřených zdrojích ale nelze žádnou zmínku o takové aktivitě protimafiánského útvaru dohledat. Policie to komentovat odmítla.

Chovanec chce vědět, odkud má Babiš informace

Chovanec na to reagoval slovy, že je to pro něj nová informace a Babiš by měl sdělit, odkud ji má. Babiš tvrdí, že jeho slova se týkala trestního oznámení, které na Škodu podaly České dráhy. Tato informace podle něj prošla tiskem.

Právu potom ministr řekl, že šlo o spornou arbitráž kvůli zpožděným dodávkám lokomotiv pro České dráhy. ČD musely Škodovce zaplatit více než miliardu korun. Podle trestního oznámení by policie měla zjistit, jestli rozhodci svým nálezem nepomohli spáchat trestný čin. Podání trestního oznámení známé je, Právo ale upozoňuje, že dosud nikdo z kompetentních lidí nebo úřadů neřekl, zda policie tuto věc šetří, případně, která složka policie se tím zabývá. 

Babiš je často kritizován kvůli údajně blízkým kontaktům na ÚOOZ a Šlachtu. Podle některých médií dodával tomuto útvaru citlivé informace ještě před vstupem do politiky. Babiš jakékoliv bližší kontakty se Šlachtou odmítá. V úterý v Interview ČT24 řekl, že se s ním viděl jen čtyřikrát a vždy se jednalo o ohrožení jeho života.

Nahrávám video
Babiš: Šlachtu jsem potkal čtyřikrát. Pokaždé šlo o můj život
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mrazivá rána vydrží do konce týdne, po víkendu se oteplí

Chladná a na mnoha místech i mrazivá rána vydrží v Česku do konce týdne. V pátek bude na horách v Čechách sněžit, přes den teploty vystoupají k deseti stupňům Celsia. O víkendu se budou maximální denní teploty pohybovat kolem patnácti stupňů, v příštím týdnu se oteplí k dvaceti stupňům, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 32 mminutami

Video„Generál nebe“ František Peřina se narodil před 115 lety

František Peřina patřil k nejúspěšnějším československým stíhačům druhé světové války. Říkalo se mu generál nebe a byl hrozbou pro Luftwaffe při bitvě o Francii i během obrany Velké Británie. Do války vstoupil už jako legenda. V roce 1937 reprezentoval vlast v letecké akrobacii v Curychu. Potkal se tam i s piloty z Francie, se kterými později bojoval bok po boku. „Tohle je důkaz, že jsem sestřelil sedm aeroplánů ve třech dnech, což kromě mě nikdo během té francouzské kampaně nedokázal,“ ukázal v roce 1995 svou medaili Peřina. Narodil se před 115 lety.
před 1 hhodinou

Ministerstvo průmyslu oznámí kroky k dalšímu provozu stávajících bloků v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu představí informace k dalšímu provozu stávajících jaderných bloků v Dukovanech. Bloky zprovozněné v 80. letech minulého století mají nyní povolení k provozu do roku 2035, podle úřadu je však možné je provozovat mnohem déle. Měly by se stát doplňkem nových bloků.
před 2 hhodinami

Soud podruhé projedná propuštění nejdéle vězněného Čecha

Okresní soud v Mostě se bude opět zabývat návrhem na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Jednání začne v deset hodin dopoledne, v soudní síni se očekává velký zájem médií.
před 5 hhodinami

Průměrná sazba hypoték je podle Hypoindexu nejvýše od roku 2024

Průměrná sazba hypoték počátkem dubna výrazně meziměsíčně stoupla o 0,29 bodu na 5,18 procenta, reagovala na dopady konfliktu na Blízkém východě. Je tak nejvýše od prosince 2024. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.
před 8 hhodinami

Bývalý starosta Řeporyjí Novotný se znovu stal členem ODS

Bývalý starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se znovu stal členem ODS, napsal na síti X. Loni Novotný pozastavil členství a rezignoval na post starosty kvůli odsouzení za výtržnictví a další činy. V diskusi se sledujícími ve středu Novotný zároveň uvedl, že pokud ho členové strany podpoří, povede v komunálních volbách v Řeporyjích kandidátku ODS. Volby do obecních zastupitelstev se konají na podzim.
před 10 hhodinami

Ministerstvo financí pro čtvrtek mírně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny paliv ve čtvrtek oproti středě mírně klesnou, rozhodlo ministerstvo financí. Litr nafty bude nejvýše za 49,40 koruny, benzinu za 43,05 koruny. Současný limit je 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne. Čerpací stanice se zavedení stropu přizpůsobují. Platí rovněž limit na marže obchodníků s palivy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoPrezident se sešel s romskými koordinátory

Dvě desítky romských komunitních pracovníků a lídrů přijal ve středu na Hradě prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Slavnostní setkání se konalo při příležitosti Mezinárodního dne Romů. Pavel ocenil jejich práci, Romové v Česku tvoří podle hlavy státu nezanedbatelnou skupinu a jejich plná integrace je předpokladem k úspěchu celé společnosti. Na setkání dorazili Romové z různých míst Česka, přijeli zástupci původních českých Romů i olašských Romů a Sintů. Po oficiálním přivítání a krátkých vyjádřeních následovalo pořízení společné fotografie a také neformální osobní setkání. Pro romské návštěvnice a návštěvníky byla připravena i prohlídka hradních prostor. Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní romský kongres, který se konal 8. dubna 1971 nedaleko Londýna.
před 11 hhodinami
Načítání...